Στον ΑΟΚΧανιά το κύπελλο της ΕΚΑΣΚ

Το κύπελλο της ΕΚΑΣΚ σήκωσε ο ΑΟΚΧανιά στην Αλικαρνασσό. Η ομάδα των Χανίων πήρε τη νίκη του Ηράκλειο με 76-65 και πανηγύρισε ακόμα μια επιτυχία για την φετινή αγωνιστική περίοδο (πρωταθλητής ΕΚΑΣΚ). Το σύνολο του Μακράκη ήταν αυτό που μπήκε δυνατά στο παρκέ, όμως η ομάδα που θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ εθνικής κατάφερε να γυρίσει το ματς, να πάρει διαφορά από το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και έτσι να πανηγυρίσει και συνάμα να σηκώσει και την κούπα.

Ο Καλατζής άνοιξε το σκορ του τελικού (3-0) με τρίποντο και ο Μητρόπαπας ένα λεπτό μετά αύξησε τη διαφορά στο +7 με ωραία κίνηση μέσα στη ρακέτα καλάθι και 1/1 βολές. Ο Αλεξίου ήταν αυτός που «έκοψε» το σερί του Ηράκλειο και ξεκίνησε να «μετράει» για τον ΑΟΚΧανιά. Το Ηράκλειο προσπάθησε να κρατηθεί μπροστά, όμως Κιγμέτογλου με τέσσερις πόντους έκλεισε την… ψαλίδα. Ο Ζανιδάκης ήταν αυτός που έβγαλε τον ΑΟΚΧανιά μπροστά (12-13) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το Ηράκλειο με τον Καλατζή πήρε ξανά τα… σκήπτρα στο 7’, ο Μηντζαρίδης όμως έφερε ξανά το ματς στα… ίσια. Εν τέλει η ζυγαριά λύγησε προς τη πλευρά των φιλοξενούμενων με 15-20 (10΄).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΟΚΧανιά ήταν αυτός που επέβαλε το ρυθμό του στο παρκέ. Έτσι γρηγορά έφτασε το +12 (23-35) με σκόρερ τον Κιγμέτογλου. Το σύνολο του Μακράκη δεν άφησε τον αντίπαλο του να ξεφύγει περαιτέρω και η διαφορά έκλεισε στο -7 (36-43) με τη λήξη του πρώτου μισού.
Με επιμέρους 8-23 η ομάδα των Χανίων άνοιξε την… ψαλίδα ακόμα και στους 24 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Με σολίστες τους Ιωακειμίδη και Κιγμέτογλου, το σύνολο του Παπανικολάου έδειξε να κρατά το Κύπελλο από το 30’ μιας και το συγκεκριμένο δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-66. Η τελευταία περίοδος κύλισε διαδικαστικά. Το Ηράκλειο αν και προσπάθησε να πλησιάσει την απόσταση, δεν μπόρεσε να πάρει το κάτι παραπάνω. Έτσι ο ΑΟΚΧανιά πανηγύρισε το «νταμπλ» για το 2019.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΑΟΚΧΑΝΙΑ 65-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 36-43, 44-66, 65-76
Διαιτητές: Καρανικόλα-Κατσαπρακάκης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Μαρκόπουλος 3 (1), Στεβοβιτς 5, Σκανδαλάκης 9 (2), Βαμβουκάκης, Ρωσσίδης, Γκίζης, Κουκιαδάκης 2, Μαρής, Καλατζής 15 (1), Μηλαθιανάκης 18 (1), Μητρόποπας 8, Πετράκης 5 (1).
ΑΟΚΧΑΝΙΑ (Παπανικολάου): Πνευματικός-Φρανσις, Ιωακειμίδης 23 (2), Αλεξίου 7, Μηντζαρίδης 4, Ζανιδάκης 9 (1), Ειρηνάκης, Κατράνας 11 (3), Σκαμνάκης, Κιγμέτογλου 22 (1), Κολαρετάκης.