Η κούραση κράτησε μακριά τον ΟΦΗ απο το Κύπελλο Ανδρών

Η κούραση από το ταξίδι της επιστροφής από Ταϊλάνδη αλλά και η αστοχία κράτησε μακριά τον ΟΦΗ από το Κύπελλο Ελλάδος. Οι Κρητικοί γνώρισαν την ήττα από τον Πρωτέα με 84-65 στην 1η αγωνιστική της Α φάσης του θεσμού και έτσι έμεινε εκτός από τη διοργάνωση.

Τρία λεπτά πέρασαν για να ανοίξει το σκορ στο κλειστό της Βούλας. Οι δυο ομάδες στάθηκαν αρκετά άστοχες, στις επιλογές τους κυρίως από την περιφέρεια. Εν τέλει ο Πρωτέας ήταν αυτός που βρήκε πρώτος… διχτάκι. Μάλιστα από εκεί και έπειτα έκανε ένα γρήγορο σερί για το 6-0. Ο Πάλλης ήταν αυτός που το… έκοψε με καλάθι μέσα από την ρακέτα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν, με αποτέλεσμα να συνεχίσουν για το 14-2. Ο Βασίλης Ράλλης αποφάσισε να ψηλώσει το σύνολο του μέσα στο παρκέ, κάτι που βοήθησε τον ΟΦΗ να ξεκολλήσει. Ο Λιανός με Καλάθι και φάουλ διαμόρφωσε το 14-5 ενώ λίγο αργότερα ο Μποχωρίδης πρόσθεσε 3 πόντους  (15-8) στο «μελανόλευκο» σύνολο. Τρία λεπτά πριμ από την ολοκλήρωση του 1ου δεκαλέπτου ο Μπουμπάρης πηρέ ασσίστ από τον Αγαπιάδη και έκανε το  17-10. Ο Πρωτέας και πάλι βρήκε τρόπο να «ανοίξει» τη διαφορά. Ο ψηλός του ΟΦΗ με ½ βολές έγραψε το 21-11. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μποχωρίδη από πλευράς ΟΦΗ, για το 22-14. Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου ο ΟΦΗ κατάφερε να κρατήσει τον την ομάδα του Ταυρόπουλου σε χαμηλά ποσοστά σκοραρίσματός, μάλιστα σε συνδυασμός με τις χαμένες βολές, η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (29-25). Δυο λάθη στην επίθεση του ΟΦΗ έδωσαν ευκαιρία στους γηπεδούχους να πετύχουν συνεχόμενους εύκολους πόντους που άνοιξαν την «ψαλίδα» στο +9. Ο Μποχωρίδης με τρίποντό μείωσε για ακόμα μια φορά, ο Πρωτέας όμως απάντησε για το 42-30. Το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε από τα χέρια του κόμπο του ΟΦΗ για το 41-33.
Οι Κρητικοί προσπάθησαν να κλείσουν το Πρωτέα ξεκινώντας από την άμυνα, τα τρία συνεχόμενα τρίποντα που δέχτηκαν όμως από τους γηπεδούχους ανάγκασαν τον ΟΦΗ να ανοίξει τα μετόπισθεν. Η περίοδος κύλησε με δυσκολία για τον ΟΦΗ και στα μπροστά αφού οι Κρητικοί παρα την προσπάθεια έφταναν με δυσκολία στο Καλάθι. Εν τέλει το δεκάλεπτο έκλεισε στο 63-50 . Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους με πέντε γρήγορους άνοιξαν στο +18. Με ½ βολές ο Τσερκιτζόγλου μείωσε σε 68-51, όμως ο αντίπαλος του συνέχισε το παιχνίδι του με αποτέλεσμα να ανοίξει στο +20 μέχρι το 33’. Ο Μπουμπαρης με ωραία ατομική προσπάθεια μέσα από την ρακέτα μείωσε σε 73-55, ο ΟΦΗ έβγαλε την άμυνα και ο Μποχωριδης με καλάθι και φάουλ μείωσε στο 73-58. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να περιορίσουν την απόσταση, όμως η αστοχία τους δεν βοήθησε στο πλάνο τους. Έτσι ο Πρώτεας Βούλας πανηγύρισε το θετικό αποτέλεσμα με 84-65 και συνάμα την πρόκριση του στην 2η αγωνιστική της Α φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΟΦΗ 84-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:22-14, 41-33, 63-50, 85-65
Διαιτητές : Μαυρέλης, Κιουλάφας, Γεράνιος
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Ταυρόπουλος): Δενδρινός 11 (1), Φιλιππου Χ. 2, Φιλιππου Λ. 3, Κυριλης 14 (2), Μόρφης 14 (2), Παναγιωτίδης 6 (1), Σκουλούδης 13, Ματσαγγός 10 (1), Καραμαλέγκος, Μήτριαλος, Πολιτόπουλος, Πετς 17 (3).
ΟΦΗ (Ράλλης): Λιανός 16 (1), Μποχωρίδης 17 (3), Κριθινάκης 4 (1), Τσερκιτζόγλου, Καραθωμάς, Πετράκης, Αγαπιάδης 4, Τασιούδης2, Μπουμπάρης 10, Πάλλης 8, Καραδολάμης 3 (1).