Κόντρα στην Ισπανία η Εθνική Κωφών για το «7-8»

Για τη θέση της στο «7-8» του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κωφών θα παλέψει σήμερα (5/7, 16:00)  η Ελλάδα απέναντι στην Ισπανία. Το «γαλανόλευκο» σύνολο δεν τα κατάφερε απέναντι στην Αργεντινή γνωρίζοντας την ήττα με 84-83, έπειτα από δυο χαμένες βολές του Απτόσογλου στα 8,8’’, στον αγώνα κατάταξης και έτσι θα παλέψει πια για τη θέση της στο 7-8 στο παγκόσμιο πρωτάθλημα το οποίο διεξάγεται στην Πολωνία (27-6 Ιουλίου).

Όσον αφορά το παιχνίδι η Ελληνική αποστολή δεν μπήκε καλά στο παρκέ, η Αργεντινή πήρε τα… ηνία στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (42-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο το σύνολο του Καλαφατάκη θα μπορούσε να «ανοίξει» κατά πολύ τη διαφορά, όμως η αστοχία δεν βοήθησε στο να ξεφύγει των αντιπάλων. Στο 28ο η Ελλάδα έφερε το ματς στα ίσια (48-48) και μεχρι και κλείσιμο της περιόδου πήρε «ανάσα» +7 πόντων (54-61). Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ντέρμπι καθώς οι δύο ομάδες προχωρούσαν «χερι-χερι» καθ’ όλη τη διάρκεια του. Στα 8,8 λεπτά να απομένουν ο Κωνσταντάρας κέρδισε φάουλ, αποχώρησε όμως από το παρκέ λόγω του τραυματισμού. Τη θέση του στη γραμμή των βολών πήρε ο Απτόσογλου, ο οποίος κρατούσε στα χέρια του την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα, με το σκορ να είναι στο 84-83. Εν τέλει αποδείχθηκε άστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» με 0/2, με αποτέλεσμα η Αργεντινή να πανηγυρίσει με 84-83 και η Ελλάδα να «ψάχνει» τη θέση της στο 7-8 της διοργάνωσης. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο Ελληνικό σύνολο αγωνίζεται και ο Χανιώτης Γιάννης Ερηνάκης.