Τα αποτελέσματα των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ (τελική φάση)

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο κλειστό των Χανίων, ο ΑΟΚΧανιά πήρε τη νίκη με «buzzer beater» του Κατράνα και έκανε το 1-0 του Εργοτέλη. Η ομάδα των Χανιών πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στην τελική φάση του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ με 76-73 παίρνοντας το προβάδισμα στην διεκδίκηση του τίτλου. Το επόμενο ματς της σειράς θα πραγματοποιηθεί στο κλειστό του Λίντο την Τετάρτη 29/5 στις 20:00. Πρωταθλητής αναδεικνύεται όποιος από τους δύο φτάσει πρώτος στα τρία θετικά αποτελέσματα.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι δυο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο παρκέ με τον ΑΟΚΧανιά να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές από τον Αδοντάκη. Ο Αθανασιάδης έκανε το 2-2 όμως ο Αλεξίου με διπλή προσπάθεια από τα 6,75 έγραψε το 5-2 και στη συνέχεια ο Παλαιοκρασσάς έκανε το 7-2. Ο Βισκαδουράκης ψήλωσε το σχήμα του ρίχνοντας στο ματς τον Βερτουδο. Εκείνος με την είσοδο του πέτυχε καλάθι, ενώ κέρδισε και το δικαίωμα για μια βολή, την οποία και αξιοποίησε για το 7-5. Ο Αθανασιάδης ισοφάρισε σε 7-7. Εν τέλει η περίοδος έκλεισε με τον Εργοτέλη να προηγείται με 8-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ με αποτέλεσμα με δυο γρήγορα καλάθια να «ψαλιδίσουν» τη διαφορά και να μειώσουν στο 15-18. Ο Βερτούδος με τριπλή προσπάθεια κατάφερε να κάνει το 15-20, όμως ο Αλεξίου από τα 6,75 έφερε το παιχνίδι στο καλάθι. Ο Μαϊστρέλης στο 13’ κέρδισε αντιαθλητικό και αξιοποίησε τις δυο βολές για το 18-22. Ο Κατράνας αστόχησε σε μακρινό σουτ και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν στην κόντρα και σκόραραν με τον Μπελεφάντη, ενώ 30’’ αργότερα σε παρόμοια φάση ο Πυργιώτης διαμόρφωσε το 18-26. Ακολούθησαν εκατέρωθεν σφάλματα από τις δυο ομάδες, με τον Κατράνα να «ξεκολλάει» τον πίνακα (20-28) με σουτ από την αριστερή πλευρά του γηπέδου στο 17ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης άλλαξε πλευρά όχι όμως και… συνήθεια, καθώς πρόσθεσε ακόμα τρεις πόντους στο σύνολο του ΑΟΚΧανιά. Ο Αθανασιάδης έπειτα από καλή επιθετική λειτουργία του Εργοτέλη «έγραψε» το 23-30, όμως ο Αδοντάκης με 2/2 βολές μείωσε και πάλι για την ομάδα του στους πέντε πόντους (25-30). Ο Κοκολιός μετά από κλέψιμο έγραψε το 27-30, όμως και πάλι ο Εργοτέλης είχε απάντηση με τον Κουμάκη να ευστοχεί από έξω από τη γραμμή των τριών πόντων. Ο Κατράνας με το απόλυτο από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας έκανε το 29-33, ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πετύχει καλάθι, ο ΑΟΚΧανιά μείωσε στους δυο πόντους με τον Σκαμνάκη, ο Μαιστρέλης ευστόχησε για ακόμα μια φορά για το 31-36. Οι διαιτητές χρέωσαν τεχνική ποινή στον πάγκο της ομάδας του Εργοτελη, ο Κατράνας ανέλαβε να την εκτελέσει με απόλυτη επιτυχία. Έτσι το σκορ διαμορφώθηκε 32-36 40’’ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού του παιχνιδιού. Η μπάλα παρέμεινε στα χέρια των παικτών του ΑΟΚΧανια ο Αλεξίου κόπηκε καθαρά από τον Πυργιώτη, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η επαναφορά έγινε με τον Σκαμνακη να είναι παραλήπτης. Ο Φόργουορντ των γηπεδούχων σούταρε κέρδισε το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 34-36. Ο Εργοτέλης είχε την ευκαιρία να ανοίξει στο +5 τη διαφορά, όμως ο Πυργιώτης ευστόχησε στη μια από τις δυο βολές που σούταρε. Έτσι η περίοδος «έκλεισε» στο 34-37.

Ο ΑΟΚΧανιά ξεκίνησε φουριόζος και το δεύτερο μισό της αναμέτρηση με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 39-37. Ο Χριστοδούλου έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (39-39), το Ηρακλειώτικο σύνολο έβγαλε την άμυνα ανέκτησε την μπάλα και ο Βερτουδος έκανε το 39-41. Οι Χανιώτες είχαν και πάλι… απάντηση με δυο γρήγορες και εύστοχες επιθέσεις ανέκτησε τα… ηνία στο σκορ (44-41). Στο 26’ ο Βερτουδος κέρδισε φάουλ «έγραψε» το 2/2 από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας για το 44-45, ενώ και η επόμενη επίθεση του Εργοτέλη ολοκληρώθηκε με καλάθι από τον ψηλό των «κιτρινόμαυρων». Ο Κατράνας απάντησε για το 46-45, ο Βερτουδος έχασε το καλάθι μέσα από την ρακέτα, οι συμπαίκτες του μάζεψαν το ριμπάουντ, η μπάλα έφτασε στα χέρια του Μαιστρέλης εκείνος δέχτηκε «στοπ» από τον Σκαμνάκη όμως ο Βερτουδος σκόραρε κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το 46-47. Ο Σκαμνάκης είχε όμως και πάλι τη… λύση για το σύνολο του Παπανικολάου διαμορφώνοντας το 48-47. Στο 27ο λεπτό ο Αθανασιάδης έδωσε για ακόμα μια φορά το προβάδισμα για τον Εργοτέλη (48-49). Το επόμενο λεπτό οι δυο ομάδες αποδείχτηκαν άστοχες στις επιθέσεις που ενέργησαν να κάνουν, εν τέλει ο Σκαμνάκης με δυο βολές έκανε το 50-49, ο Πυργιώτης βρέθηκε στην ίδια… κατάσταση μια φάση αργότερα, όμως πρόσθεσε έναν πόντο στο ταμείο των «κιτρινόμαυρων» (50-50). Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Βερτούδου σε μαρκάρισμα του Αλεξίου, ο γκαρντ του ΑΟΚΧανια ευστόχησε σε μια από τις δυο βολές που σούταρε και έτσι ο Αθανασιάδης με σουτ από τα 6,75 έγραψε το 51-53.  Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φέρουν για ακόμα μια φορά το σκορ στο μηδέν με αποτέλεσμα ο Βερτουδος να πάρει το φάουλ με 30’’ να απομένουν και να διαμορφώσει το 51-55. Η τελευταία επίθεση της περιόδου ανήκε στους φιλοξενουμένους, έπειτα από κλέψιμο, όμως ο Κουμάκης δεν κατάφερε να ανοίξει και άλλο τη διαφορά σε σουτ που επιχείρησε στην… εκπνοή. Έτσι το 3ο δεκάλεπτο «έκλεισε» με τον Εργοτέλη να βρίσκεται στο +4 του ΑΟΚΧανιά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί πέντε πόντων του Εργοτέλη. Ο Σκαμνάκης όμως έβαλε «στοπ» με τρίποντο (54-60). Στο 33΄ο Αδοντάκης μείωσε μέσα από τη ρακέτα (56-62), ενώ ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα έφερε την ομάδα του στο -4 (58-62) με 2/2 βολές. Με ακόμα ένα καλάθι του Βερτουδου, ο Εργοτελης πήρε «ανάσα», όμως ο Αλεξίου με παρόμοιο τρόπο (μέσα από το ζωγραφιστό) έκανε το 60-64. Στο 35’ το σύνολο του Βισκαδουράκη έχασε την ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά μιας και αστόχησε στη βολή (έπειτα από τεχνική ποινή στον πάγκο του ΑΟΚΧανιά) και έτσι οι Σκαμνάκης και Κατράνας βρήκαν χώρο και «τιμώρησαν» τον αντίπαλο τους με δυο εκατέρωθεν τρίποντα (66-64). Οι Χανιώτες έκλεψαν την μπάλα ο Κοκολιός κέρδισε φάουλ στην προσπάθεια του να φτάσει μέχρι το καλάθι, η επαναφορά έγινε με δέκτη τον Αδοντάκη, ο οποίος με ½ βολές «άνοιξε» τη διάφορά στο +3 για την ομάδα του. Ο Χριστοδούλου έκανε λάθος πάσα στην επίθεση του Εργοτέλη και έτσι ο Αλεξίου έγραψε το 69-64  υπερ των γηπεδούχων. Λάθος, ακολούθησε και από τους παίκτες του Παπανικολάου στην μπροστά πλευρά του γηπέδου, με τον Αθανασιάδη αυτή τη φορά να «μειώνει» τη διαφορά. Ο δημιουργός του Εργοτέλη με καλάθι και φάουλ έκανε το 69-67, όμως ο Αλεξίου αλάνθαστος έγραψε το 71-67 στο 38’. Με 1:30 να απομένει, ο Μαϊστρέλης σκόραρε ½ βολές για το 71-68. Ο Αδοντάκης μερικά δεύτερα μετά έχασε 2 βολές, ενώ και ο Πυργιώτης αποδείχτηκε άστοχος στα τελευταία 46 δεύτερα σε προσπάθεια του για ανέβασμα στο καλάθι. Στην επίθεση που ακολούθησε με τη μπάλα να βρίσκεται στα χέρια των γηπεδούχων, ο Σκαμνάκης για ακόμα μια φορά κλήθηκε να σουτάρει από τη γραμμή των βολών. Με ½ έκανε το 72-68. Ο Βερτουδος μείωσε για τον Εργοτέλη στο καλάθι με 2/2 βολές. Ο ΑΟΚΧανιά επέλεξε να επαναφέρει την μπάλα από την «μπέιζ λάιν» προκειμένου να ροκανίσει το χρόνο, το σύνολο του Παπανικολάου όμως έκανε λάθος, ο Χριστοδούλου έκλεψε, ο Αθανασιάδης έφυγε στον αιφνιδιασμό, όμως, η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στα χέρια του. Ο ΑΟΚΧαινία επανέφερε, ο Εργοτέλης έκανε φάουλ (16’’) ο Κατράνας ευστόχησε σε ½ βολές για το 73-70. Ο Σκαμνάκης έκανε φάουλ στα 4’’ στον Αθανασιάδη, εκείνος έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, ο Βερτουδος μάζεψε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 73-73 και 1,6’’ να απομένει. Ο ΑΟΚΧ πήρε «ταιμ άουτ» και επέλεξε να επαναφέρει την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου. Ο Κοκολιος έδωσε στον Κατράνα και εκείνος «buzzer beater» έδωσε τη νίκη στον ΑΟΚΧανιά (76-73) γράφοντας το 1-0 στη σειρά.
Έτσι η ομάδα των Χανιων πήρε το προβάδισμα στη διεκδίκηση του τίτλου και πια της απομένουν μόλις δυο νίκες για να σηκώσει την κούπα. Από την άλλη ο Εργοτέλης βρίσκεται να ακολουθεί, με τη σειρά να οδηγείται στο γήπεδο του την Τετάρτη (29/5) στο Λίντο στις 20:00.

AOKXΆΝΙΑ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 76-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-15, 34-37, 51-55, 76-73
Διαιτητές: Μπανασάκης-Μαραγκάκης-Ξυλάς
ΑΟΚ ΧANIA(Παπανικολάου): Παλαιοκρασσάς 2, Κοκολιός 3, Αλεξίου 19 (4), Κουτσάβδης, Θεριάκης, Πούρος, Κατράνας 17 (3), Σειραδάκης, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 12, Παπαδάκης, Σκαμνάκης 22 (3).
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Κουμάκης 5 (1), Αθανασιάδης 15 (1), Μαϊστρέλης 13 (2), Βερτούδος 24 (1), Καλογεράκης 2, Μανιαδής, Χριστοδούλου 2, Μπελεφάντης 2, Αλετράς 2, Πυργιώτης 8.