«Zωντανό» στη μάχη της παραμονής διατηρήθηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings

«Zωντανό» στο κόλπο της παραμονής διατηρήθηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings στη Χαλκίδα. Παίζοντας με ψυχή και πάθος η ομάδα τηε Κρητης κατάφερε να κερδίσει με 84-77 στο παιχνίδι «ζωής ή θανάτου» κόντρα στην Κύμη.
Το ματς της 22ης αγωνιστικής ήταν εκείνο που ή θα έδινε ελπίδες για τη σωτηρία ή θα καταδίκαζε την ομάδα μας. Όμως, οι παίκτες μας αντιστάθηκαν, παίζοντας με το «μαχαίρι στα δόντια» και φτάνοντας στη σημαντικότερη νίκη της σεζόν, μέχρι στιγμής. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου έδειξαν με το «καλημέρα» τις διαθέσεις τους, αφού προηγήθηκαν με 9-22 (7’). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν (23-22), αλλά και πάλι ένα ξέσπασμα στο β’ δεκάλεπτο είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί εκ νέου σε διψήφιο αριθμό (25-37 στο 14’), έχοντας 7/14 τρίποντα. Το ματς στη συνέχεια μετατράπηκε σε ντέρμπι, αλλά οι Μπάντερ και Μπαρτ αποδείχθηκαν κομβικοί για την έκβαση της αναμέτρησης. Πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ έδωσαν προβάδισμα με 72-79 (39’), χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα μας.
Πρώτος σκόρερ και πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Στιβ Μπαρτ με 29 πόντους (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα). Άπαντες απέδωσαν εξαιρετικά, με τους Μπάντερ (17π.) και Χίκι (16π.) να συμπληρώνουν την τριάδα των «διψήφιων».
Το Ρέθυμνο Cretan Kings φυσικά δεν επαναπαύεται, αφού την Τετάρτη έχει ακόμη έναν «τελικό». Στις 15.30 στο «Μελίνα Μερκούρη» θα υποδεχθεί τον Κολοσσό H HOTELS, όπου η νίκη είναι «μονόδρομος» για να αυξήσει ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες για την παραμονή.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ρέθυμνο Cretan Kings στην αναμέτρηση, με τους Χίκι και Ντάνιελς να «πυροβολούν» από το τρίποντο και τη διαφορά να πηγαίνει άμεσα στους 7 πόντους (3-10 στο 3’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-10, αλλά ένα σερί 12-2 έστειλε για πρώτη φορά την ομάδα μας στο +13 (9-22 στο 7’). Έως το φινάλε του δεκαλέπτου, οι παίκτες μας αποδείχθηκαν άστοχοι και η Κύμη χτυπώντας κάτω από το καλάθι έφερε τη διαφορά στο καλάθι (20-22).
2ο Δεκάλεπτο
Με τρίποντο η Κύμη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στην αναμέτρηση (23-22), αλλά από κει και έπειτα η ομάδα μας κυριάρχησε. Η πολύ πιεστική άμυνα είχε αποτέλεσμα, καθώς πραγματοποίησαν συνεχόμενα κλεψίματα, χτυπώντας στον αιφνιδιασμό. «Έχτισαν» σερί 15-2 και προηγήθηκαν ξανά με διψήφια διαφορά (25-37 στο 14’). Οι γηπεδούχοι, όπως και στο α’ δεκάλεπτο, πίεσαν στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 38-39, το οποίο ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν (41-41, 46-46, 49-48). Η Κύμη κατάφερε να σημειώσει μικρό σερί 9-4, αυξάνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους (58-52 στο 29’). Όμως, ο Μπάντερ με δίποντο μείωσε σε 58-54.
4ο Δεκάλεπτο
Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της 4ης περιόδου για την ομάδα μας, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 58-58. Η Κύμη προηγήθηκε με 64-58 (32’), αλλά οι παίκτες μας δεν της άφησαν το περιθώριο να ξεφύγει περισσότερο. Ο εξαιρετικός Μπάντερ, με τη σημαντική συμβολή του Μπαρτ, έδωσε το προβάδισμα με 68-70 (35’), έπειτα από σερί 12-4. Στη συνέχεια πρωταγωνίστησε ο Σιγκούνας, αφού μετά από κάρφωμα (70-72) πραγματοποίησε ένα κόψιμο στην άμυνα. Οι Μπάντερ και Μπαρτ ουσιαστικά κλείδωσαν τη νίκη (72-79 στο 39’). Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, αλλά η ομάδα μας δεν παραδόθηκε, παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη με 77-84.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84.
ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 7, Σαγκς 13 (1), Ουάσινγκτον 14 (3), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 3 (1), Πουλιανίτης 0/5 σουτ, Μαραγκός, Χόρτον 20 (8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Λιούις 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 29 (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλάντον, Χίκι 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ντάνιελς 6 (1), Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπάντερ 17 (3), Τζόουνς 4, Οικονομόπουλος.