Τα αποτελέσματα των play-off της ΕΚΑΣΚ

Το 2-1 στη σειρά έκανε ο Εργοτέλης, ο οποίος επικράτησε του Κυδωνα στο κλειστό του Κλαδισού με 64-62. Οι «κιτρινόμαυροι» με σουτ δυο πόντων του Αθανασιάδη πέρασαν μπροστά, με το παιχνίδι να θέλει 5,2’’, ο Ηλιάκης πήρε ταιμαιτ, η ομαδα βρέθηκε στο μπροστινό γήπεδο με την επαναφορά, έβγαλε ελεύθερο σουτ τριών πόντων, όμως ο Ζανιδάκης δεν κατάφερε να ευστοχήσει και έτσι οι φιλοξενούμενοι πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 54-52. Το εισιτήριο για τον τελικό των Ανδρών της ΕΚΑΣΚ πήρε ο ΑΟΚΧανιά, ο οποίος επικράτησε στον πόντο (68-67) του Ηράκλειο στο δεύτερο (χρονικά) παιχνίδι της Β φάσης και έκανε ο 3-0 στη σειρά. Ο Κατράνας κέρδισε φάουλ και το δικαίωμα για δυο βολές με 24’’ να απομένουν (66-67) για την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, έβαλε την ομάδα του μπροστά 68-67, το Ηράκλειο δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση και έτσι η ομάδα των Χανίων είναι αυτή που πήρε πρώτη την πρόκριση για τον τελικό του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-15. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Εργοτέλη με κλειστή άμυνα υποχρέωσε τον Κύδωνα σε αρκετά λάθη. Η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του Ηλιάκη, ενώ οι λάθος πάσες οδήγησαν τους «κιτρινόμαυρους» στον αιφνιδιασμό και στα εύκολα καλάθια. Έτσι η διαφορά άνοιξε στο +7. Για να μειώσει ο Κύδωνας στη λήξη του δεκαλέπτου με καλάθι και φάουλ από τον Χολέβα (15-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι… ρόλοι αντιστράφηκαν. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πίεσαν στην άμυνα και με επιμέρους 23-13 έκλεισαν την «ψαλίδα». Μάλιστα 3 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του δεκάλεπτου βγήκαν για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με 32-31 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και την ολοκλήρωση του 20ου λεπτού με σκορ 38-32.
 Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού η διαφορά άνοιξε ακόμα περισσότερο για τον Κύδων. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους +9 (46-37 25’) υπέρ των παικτών του Ηλιάκη. Ο Μαϊστρέλης με τρίποντο στο 27ο λεπτό έδωσε «πνοή» στον Εργοτέλη διαμορφώνοντας το 46-42, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά να κυμαίνεται στα ίδια… επίπεδα (52-48). Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καλάθι των Παικτών του Βισκάδουράκη, και συγκεκριμένα του Μαϊστρέλη (52-50). Ο Κυδων όμως βρήκε τρόπο να σκοράρει μέσα από τη ρακέτα με αποτέλεσμα να ξεφύγει με +5. Το κλέψιμο του Χολέβα και το τελείωμα του Ζανιδάκη διαμόρφωσε το 57-50 5΄. Εκεί ήρθε και πάλι ο Μαϊστρέλης μα μειώσει τη διαφορά (57-53). Ακολούθησε το καλάθι του Πυριώτη μέσα από την ρακέτα, όμως ο ψηλός του Εργοτέλη αστοίχησε στη βολή με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κρατήσουν το προβάδισμα στο καλάθι. Δυο λεπτά αργότερα ο Αθανασιάδης ευστόχησε σε σουτ υπό πίεση από τα 6,75 βγάζοντας τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά. Η αστοχία του Κυδωνα μέσα από τη ρακέτα, έδωσε την ευκαιρία στον Εργοτέλη να ξεφύγει, κάτι το οποίο και έκανε με σουτ του Μπελεφάντη. Ο Ζανιδάκης όμως έφερε το ματς στα ίσια έπειτα από μια εύστοχη βολή και καλάθι στην επίθεση που ακολούθησε (62-62). Στα 5,2 εναπομείναντα δεύτερα ο Αθανασιάδης πήρε και πάλι το σουτ ευστόχησε, κάτι το οποίο και δεν έκανε ο Ζανιδάκης στη τελευταία προσπάθεια των γηπεδούχων (0,2’’), με αποτέλεσμα ο Εργοτέλης να πανηγυρίσει τη νίκη με 64-62 στα Χανιά και το 2-1 στη σειρά.

Δυναμικά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παρκέ του Κλαδισού στο δεύτερο ματς των play-off. Ο ΑΟΚΧανιά πήρε το προβάδισμα με 5-4, όμως γρήγορα το Ηράκλειο κατάφερε να βγει μπροστά και να κλείσει το δεκάλεπτο υπερ του με 16-19. Στο ξεκίνημα της δεύτερη περιόδου ο Σκαμνάκης έφερε και πάλι το ματς στο καλάθι 18-19, ενώ πενήντα δευτερόλεπτα αργότερα έκλεψε την μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό, ευστόχησε στο καλάθι, ενώ κέρδισε και το δικαίωμα για μια βολή στην οποία και δεν ευστόχησε, διαμορφώνοντας το 20-19. Τα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες πηγαίναν «χέρι με χέρι» στο σκορ για να πάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 (28-35), στο οποίο και έβαλε τέλος ο Σκαμνάκης με 1/2 εύστοχες βολές. Το Ηράκλειο έκανε λάθος στην επαναφορά, έδωσε την μπάλα στον ΑΟΚΧ και ο Αλεξίου μπορεί να μην ευστόχησε, κέρδισε όμως το φάουλ και δικαίωμα για 2 βολές και διαμόρφωσε το 32-35.  Στα 54 ΄΄ ο Μαρκόπουλος έκανε το 32-37 για να διαμορφώσει το σκορ ημιχρόνου (32-39) ο Καλατζής, με ανέβασμα στο καλάθι. Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου το Ηράκλειο συνέχισε να κρατάει τα… ηνία του σκορ, όμως μέχρι το 30΄ο ΑΟΚΧανιά έκανε την ανατροπή (55-54). Οι Αδοντάκης και Κατράνας ήταν αυτοί που έβγαλαν την ομάδα τους μπροστά, με τον πρώτο να χαρίζει πόντους μέσα από τη ρακέτα στο σύνολο των Χανίων και τον δεύτερο να σουτάρει αλάνθαστα, τόσο από την περιφέρεια όσο και από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Εν τέλει, η περίοδός έκλεισε στον πόντο με τον Μηλαθιανάκη να μειώνει για το Ηράκλειο με βολές (2/2) 55-54. Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια. Το Ηράκλειο όμως δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και με σουτ τριών  πόντων του Σκανδαλάκη στο 38’ μείωσαν στο καλάθι (66-64). Οι παίκτες του Παπανικολάου δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις δυο επόμενες επιθέσεις το Ηράκλειο με δυο βολέ από τα χέρια του Κίτσου (Κώστα) έφερε το ματς στα ίσια (66-66). Ο Βαμβουκάκης στο 39’ έβγαλε την ομάδα του στο +1 (66-67) με ½ βολές. Στην τελευταία επίθεση του ΑΟΚΧανιά ο Κατράνας κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε την ανατροπή. Στην τελευταία επίθεση του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν σε δυο προσπάθειες για σουτ (μιας τριών πόντων ο Σκανδαλάκης και μια μέσα από τη ρακέτα ο Καλατζής), με αποτέλεσμα το προβάδισμα να παραμείνει στον ΑΟΚΧανιά, ο οποίος και πανηγύρισε την πρόκριση του στον τελικό του τοπικού πρωταθλήματος.