Πρωταθλητής Κρήτης ο ΟΦΗ στις Γυναίκες

Στην κορυφή της Κρήτης ανέβηκαν οι Γυναίκες του ΟΦΗ. Η ομάδα του Μάνου Καρλάφτη ολοκλήρωσε αήττητη τις υποχρεώσει της στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών, καθώς επικράτησε στην παράταση του Ηροδότου με 72-69 και έτσι πανηγύρισε τον τίτλου του πρωταθλητή της ΕΚΑΣΚ.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενες ήταν αυτές που μπήκαν δυναμικά στο ματς. Τα κορίτσια της Γιαλουση με επιμέρους 16-12 κατάκτησαν το πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα στην έναρξη του δευτέρου άνοιξαν τη διαφορά στο +7 (13-20), για να κλείσει υπέρ τους 31-29. Στην… επανάληψη ο ΟΦΗ έκλεισε την άμυνα του, με αποτέλεσμα να κλέψει την μπάλα και να φύγει στον αιφνιδιασμό. Έτσι κατάφερε να περάσει μπροστά αλλά όχι να πάρει και τη διαφορά. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στις «μπλε» να συνεχίσουν να διεκδικούν το ματς, κάτι το οποίο και έκαναν. Στην τελευταία περίοδο τα τριποντά των Ιατράκη και Μαθιουδάκη έδωσαν τα ηνία στις γηπεδούχες, όμως και πάλι ο Ηρόδοτος δεν έδειξε να τα παρατά. Οι οχτώ πόντοι της Μανουκάκη σε κρίσιμο σημείο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Αλικαρνασσού. Η Ιατράκη ήταν αυτή που με τρίποντο κατάφερε να ευστοχήσει από πλευράς ΟΦΗ και να στείλει το ματς στην παράταση. Στο εξτρά πεντάλεπτο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να σκοράρει κυρίως μέσα από την ρακέτα. Η μπάλα ομως δεν του έκανε το χατήρι, παρολα αυτά οι παίκτριες των «μελανόλευκων» ήταν εύστοχες από την γραμμή της φιλανθρωπίας και έτσι με 9 πόντους έναντι των 6 του Ηροδότου κατάφερε πήραν τη νίκη και συνάμα πανηγυρίσαν χαρούμενές το πρωτάθλημα Κρήτης. Η… αυλαία της κατηγορίας θα πέσει αύριο (14/4) στον Άγιο Νικόλαο στις 17:00, με το παιχνίδι Ιεράπετρα-Εργοτέλης.