Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδος Γυναικών καθώς επικράτησε της Νίκης Λευκάδος με 69-78 στον τελικό που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Κλαδισού των Χανίων.
Η ομάδα του Πειραιά διαθέτοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και «βάθος» στον πάγκο, έβρισκε εύκολα λύσεις απέναντι στη Νίκη Λευκάδας, η οποία «πλήρωσε» το απογοητευτικό ποσοστό στα τρίποντα (3-14) αλλά και την αδυναμία της στα ριμπάουντ.
Ο Ολυμπιακός πιάνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα υψηλή απόδοση προηγήθηκε με 6-12 (5’46’’) και 8-17 (4’14’’). Στη συνέχεια αυτό που κατάφερε η Νίκη Λευκάδας ήταν να μην επιτρέψει στην αντίπαλο να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 15-24.
Ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα σε διψήφια διαφορά με 18-31 (6’51’’) και 24-40 (1’47’’). Η ομάδα της Λευκάδας έχοντας πλήρη αστοχία στα τρίποντα επέτρεψε στον Ολυμπιακό να προηγηθεί στο τέλος της περιόδου με 29-45.
Η Νίκη Λευκάδας επιστρέφοντας από το ημίχρονο θέλησε να αποδείξει ότι δεν βρέθηκε τυχαία στον τελικό. Με αποφασιστικότητα στην άμυνα και αντεπιθέσεις η ομάδα της Λευκάδας αρχικά ισορρόπησε το παιχνίδι (36-50, 6’16’’), ενώ στη συνέχεια η Σμιθ σημείωσε το πρώτο τρίποντο για τη Λευκάδα διαμορφώνοντας το 43-50. Έχοντας καταγράψει ένα σερί 9-0 οι παίκτριες της Λευκάδας μείωσαν σε 45-50 (2’18’’). Η αντίδραση του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα να κλείσει το δεκάλεπτο στο 49-59.
Η μεγάλη εμπειρία των αθλητριών του Ολυμπιακού φάνηκε ξανά στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν πολύ γρήγορα ανέβασαν τη διαφορά στο +15 και το σκορ στο 51-66 (8’07’’). Η Λευκάδα όμως επέστρεψε ξανά και με επί μέρους σκορ 10-1 μείωσε σε 61-67 (4’43’’). Ήρθαν όμως δύο εύστοχα τρίποντα από Τόμας και Νικολοπούλου για να δώσουν και πάλι «ανάσα» στον Ολυμπιακό (61-73). Ο χρόνος κυλούσε πλέον υπέρ της ομάδας του Πειραιά και με το τελικό 69-78 ο Ολυμπιακός στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ69-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 29-45, 49-59, 69-78
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Μαλαμάς, Γιακείμη
Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Τσινέκε Κ., Τσινέκε Ελ. 15, Σύρρα, Παπαμιχαήλ 7, Τζόνσον Ουόκερ 11, Μπαλτά, Σμιθ 11(1), Νάιτ 25(2).
Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 13(2), Σταμάτη 2, Αυτζή, Σπυριδοπούλου 9(2), Παυλοπούλου 4, Νικολοπούλου 18)2), Σωτηρίου 7(2), Τίκβιτς 2, Λίτσι, Τζόνσον 16, Κοσμά 3(1), Σταμολάμπρου 4.

* MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε η Αγγελική Νικολοπούλου.