Καλό «πρόσωπο» απέναντι στον πρωτοπόρο

Την ήττα με 87-75  γνώρισε το Ρέθυμνο Cretan Kings επί του Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ο οποίος διατήρησε το αήττητο με 17 νίκες σε ισάριθμα ματς στην Basket League. Η ομάδα της Κρήτης στην επανέναρξη της Betshop Basket League, εδειξε αρκετά θετικά διαστήματα μέσα στο παιχνίδι, βγάζοντας αντίδραση όταν ο αντίπαλος πίεζε ασφυκτικά, δημιουργώντας παράλληλα εντυπωσιακές φάσεις. Μάλιστα, εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, με τη διαφορά να «πέφτει» έως και τους 9 πόντους στο φινάλε της γ’ περιόδου (57-66). Αυτή ήταν η 14η φετινή ήττα, ενώ την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα στην Πάτρα.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρτ με 22 πόντους, ενώ οι Χίκι (12π.) και Κλάντον (10π.) συμπλήρωσαν την τριάδα των «διψήφιων» για το Ρέθυμνο Cretan Kings.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ισορροπημένα ξεκίνησε το παιχνίδι, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να παίρνει το αρχικό προβάδισμα με τον Μπαρτ (4π.) για το 4-2. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με σερί 7-0 (4-9 στο 3’), με τους Κλάντον, Ντάνιελς και Χριστοδούλου να χτυπούν στο τρανζίσιον και με σερί 11-5 (6’), να ανακτούν το προβάδισμα (15-14). Έκτοτε η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-24.
2ο Δεκάλεπτο
Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου (19-0 με το σκορ στο 17-33), με τον Κλάντον να «σπάει το ρόδι» και τους Ραζή και Σιγκούνα να ευστοχούν από τα 6.75μ. για το 23-37 στο 14’. Μάλιστα, ο Μπαρτ με νέο τρίποντο στη συνέχεια μείωσε ακόμη περισσότερο (31-43 στο 17’), ενώ με το 3ο σερί τρίποντο του έκανε το 34-45 (18’). Ο Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το 36-50 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού συνεχίστηκε και στην επανάληψη, εκεί όπου ο Κλάντον με διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ έδωσε λύσεις, ενώ ο Χίκι χτυπώντας στο αιφνιδιασμό μείωσε σε 44-56 στο 24’. Έπειτα οι παίκτες μας δεν ήταν εξίσου εύστοχοι, βγάζοντας όμως θεαματικές φάσεις με τους Τζόουνς και Ντάνιελς (48-65 στο 26’). Όμως, ένα σερί 7-0 από το Ρέθυμνο Cretan Kings έφερε το ματς στους 10 πόντους (55-65 στο 28’). Μάλιστα, ο Χίκι με λέι απ στο φινάλε του δεκαλέπτου μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό έπειτα από πολλή ώρα (57-66).
4ο Δεκάλεπτο
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο +15 (59-74 στο 33’). Η απάντηση ήρθε από την ομάδα μας είτε από τη γραμμή των 6.75μ., είτε από όμορφες προσπάθειες κάτω από το καλάθι, μειώνοντας εκ νέου στους 11 πόντους (73-84 στο 39’). Τελικά ο Καλογιαννίδης με δικό του καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 75-87, γνωρίζοντας την ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ.

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 75-87
Διαιτητές: Τσαρούχα, Διαμαντής, Καρπάνος
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-24, 36-50, 57-66, 75-87
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Κλάντον 10 (7 ριμπάουντ), Χίκι 12 (6/9 δίποντα, 5 κλεψίματα), Ντάνιελς 9 (1), Οικονομόπουλος, Τζόνσον, Σιγκούνας 6 (2), Καλογιαννίδης 2, Γλυνιαδάκης, Ραζής 3 (1), Τζόουνς 4 (7 τάπες).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 7 (1), Καλάθης 6, Αντετοκούνμπο 8, Κιλπάτρικ 22 (5), Γκιστ 10, Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 9 (1), Τόμας 13, Λάνγκφορντ 2, Πέιν 5.