Τα αποτελέσματα της Γ Εθνικής (19η αγωνιστική)

Στο έξτρα πεντάλεπτο πανηγύρισε ο ΟΦΗ του Ερμή Σχηναταρίου στα «Δυο Αορακια», ενώ το Δειλινό επέστρεψε με το 68-56 από το Κοντόπευκο, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής.

Όσον αφορά το ματς που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο, οι «μελανόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο παρκέ του μεγάλου κλειστού, όμως στην εκπνοή του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι με καλάθι του Πανταζή βγήκαν μπροστά με 19-21 (10’). Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι, με την ομάδα του Οικονόμου να κρατάει τα ηνία του σκορ και τον ΟΦΗ να πιέζει για την ανατροπή. Με καλάθια από του Τσερκιτζόγλου και Πάλλη οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 18ο λεπτό (36-34). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσια, οι δυο βολές του Κριθινάκη  διαμόρφωσαν το 38-36 και το καλάθι του Πάλλη το 40-36. Ο ψηλός των φιλοξενούμενων, Τσαπρουνης έφερε το παιχνίδι και πάλι στο καλάθι, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να σκοράρει, ο Πανταζής πήρε το ριμπάουντ πέταξε την μπάλα από την μια μπασκέτα στην άλλη, με απόλυτη ευστοχία, όμως οι διαιτητές αποφάσισαν ότι το τρίποντο μπήκε ετεροχρονισμένα. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν με το 40-38 στα αποδυτήρια. Στην… επανάληψη οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη ήταν αυτοί που έδιναν ρυθμό στο ματς. Έτσι κατάφεραν να βγουν ακόμα και στο +10 με καλάθι του Πετράκη (54-44) στο 27’, ενώ το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 53-42. Εκεί που όλα έδειχνα πως οι γηπεδούχοι ελέγχουν το παιχνίδι, οι παίκτες του Ερμή με επιμέρους 14-22 στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκαν ξανά στη διεκδίκηση του «διπλού». Η άμυνα του Πανταζή και τα καλάθια των Γκρινιάρη και Τσαπρουνη στα τελευταία 49’’ έφεραν το παιχνίδι στο 76-73. Με μια επίθεση να απομένει (0:24) για τις δυο ομάδες, ο Τσερκιτσόγλου αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, το ίδιο άστοχος παρουσιάστηκε και ο Μαράντης από πλευράς Ερμή (0:16), όμως ο Τσαπρουνης μάζεψε το ριμπάουντ γράφοντας το 76-75 μεσα από τη ρακέτα. Στην φάση που ακολούθησε έγινε φάουλ στον Τσερκιτζόγλου, αυτός όμως ευστόχησε στη μια από τις δυο βολές που σούταρε έτσι με το 77-75 και με 0:13’’ να απομένουν ο Ερμής έφυγε στην κόντρα. Ο ΟΦΗ επέλεξε να μην κάνει φάουλ, ο Γκρινίαρης έφτασε μέχρι το καλάθι και με lay-up έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (77-77). Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΟΦΗ με οδηγούς τους Πετράκη και Τσερκιτζόγκου ήταν αυτό που επέβαλε το ρυθμό του, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με μεγάλο ποσοστό αστοχίας κατάφεραν να βάλουν μόλις δυο καλάθια (και τέσσερις βολές). Έτσι ο ΟΦΗ με διπλάσια ποσοστά ευστοχίας (16-8) πανηγύρισε τη νίκη και συνάμα την παραμονή του στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη το Δειλινό έφτασε στα 18 αρνητικά αποτελέσματα, παρόλο που στο πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν εκείνο που οδηγούσε την… κούρσα (27-34 στο 20’). Στο δεύτερο μισό όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και από εκεί και έπειτα να μην δώσουν περιθώρια στους «πράσινους» να ελπίζουν για την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι οι Κρητικοί έφτασαν στο 0-18 και το σύνολο του Χαρτζηπανηγύρη πήρε μια νίκη που του δίνει ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία.