Άνετη πρεμιέρα για την Εθνική Νεανίδων.

Με μια εύκολη νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β΄ κατηγορία) που διεξάγεται στην Αυστρία, καθώς επικράτησε της Αλβανίας με 87-50.

-Η αθλήτρια που εκπροσωπεί το νησί μας η Ιωάννα Κριμήλη, που αγωνίζεται στον ΠΑΟΚ, έχοντας ξεκινήσει από τις υποδομές του Εργοτέλη, είχε θετική παρουσία σημειώνοντας 7 πόντους σε 29:17' συμμετοχής με 2/9 δίποντα και 3/4 βολές.Πήρε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα, και "έκατσε" και μια μεγαλοπρεπή "τάπα".

Η Αλβανία είχε το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα (5-9, 5΄25΄΄ και 7-11, 4΄27΄΄), με την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει σε 11-11 τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ακολούθησε ένα σερί 9-0 που έφερε το σκορ στο 20-11.

Η διαφορά στη δυναμικότητα των δύο ομάδων άρχισε να φαίνεται πιο έντονα στη δεύτερη περίοδο και με την Εζέτζα να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι.  Έτσι η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με +14 (32-18, 3΄07΄΄) και στη συνέχεια με 41-25.
Η Εθνική μας έπιασε ακόμα καλύτερο ρυθμό στην τρίτη περίοδο κάνοντας πολύ γρήγορα το 50-28, ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +24 μετά από λέι απ της Πράπα (59-35, 4΄06΄΄) και λίγο αργότερα στο +28 (68-40).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τον ομοσπονδιακό προπονητή να δίνει χρόνο σε όλες τις αθλήτριες που έχει στη διάθεσή του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 87-50.

ΕΛΛΑΔΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ   87-50
Δεκάλεπτα: 22-13, 41-25, 70-43, 87-50
Διαιτητές: Ινατσέου (Λευκορωσία), Μεκέλοβα (Σλοβακία), Σταν (Ρουμανία)
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Χατζηβασιλείου, Γιαννούσιου 5, Καρακασίδου 7, Κάσδαγλη, Βαντσιούρη 12, Εζέτζα 19, Γασπαράτου 11(1), Κατσαμούρη 2, Κούκη 6, Κριμίλη 7, Κριμιτζά, Πράπα 18.
Αλβανία (Αλιμπέγκατζ): Κόμπο, Κελέσι, Ρέσπγια 13(1), Τόσκα 12(3), Βέρι 13, Κράτζα, Λούκατζ 7(1), Μέκο 5, Σινάνι.

Στα άλλα ματς του ελληνικού γκρουπ :
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ –ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 67-84(30-38)
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ : Πέτροβα 14, Ιβάνοβα 15, Αλεκσιέεβα 22(5/13τρ.)   συνολικά 9/30 τριπ.28 ριμπ.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ : Μαζιονίτε 18, Ντονσκισάϊτε 14

ΙΣΡΑΗΛ –ΕΛΒΕΤΙΑ  87-45 (43-18)
ΙΣΡΑΗΛ :  Έλσνερ 13, Σλες 13, Ροθ 12
ΕΛΒΕΤΙΑ : Μπρούερ 16 , Λούαπ 12

-Το Σάββατο 04/08, παίζουμε στις 16.45 ίσως το πιο δύσκολο ματς του ομίλου με την Λιθουανία. Στα άλλα ματς του γκρουπ Ελβετία –Βουλγαρία και Αλβανία Ισραήλ