Ήττα στο φινάλε από την Λετονία για την Εθνική Εφήβων. Αποτελέσματα -βαθμολογίες.

Στην «παρθενική» της ήττα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, υποχρεώθηκε η Εθνική ομάδα Εφήβων, από την οικοδέσποινα Λετονία με 80-74 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Παρά τη φοβερή εμφάνιση του Σανδραμάνη, που πέτυχε και τους 20 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική εφήβων δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη πληρώνοντας τις αδυναμίες της στην άμυνα και το ριμπάουντ και την αστοχία της στην επίθεση.

Ο Αρσενόπουλος ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο και άφαντος στο δεύτερο, ενώ ο Ρογκαβόπουλος ήταν άστοχος και με μικρές μόνο εκλάμψεις.

Οι Λετονοί μετά την ήττα στην πρεμιέρα από την Κροατία «έβλεπαν» τον σημερινό αγώνα σαν… τελικό.

Στον τελευταίο αγώνα του ομίλου με την Κροατία η Εθνική θέλει νίκη και ήττα της Λετονίας από την Ιταλία για να πάρει την πρώτη θέση.

Λετονία - Ελλάδα  80-74
Δεκάλεπτα: 23-18, 44-39 (ημ), 61-60, 80-74.
Διαιτητές: Βογίνοβιτς (Μαυροβούνιο), Άχια (Φινλανδία), Γέβτονιτς (Σερβία)
Λετονία (Ρούμπενις): Κιλπς 4, Κούρουτς 18(1), Μίσκα 12, Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25(4), Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Λεμποβίτσκις, Σνίπκε 1, Στέινμπεργκς, Βέβερις 11(1).
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Αρσενόπουλος 18(2), Χατζηδάκης 10, Γαργαλής 4, Ρογκαβόπουλος 15(1), Σανδραμάνης 20(2), Χουγκάζ, Καματερός, Καράμπελας, Κουρτίδης, Τσιρογιάννης 6, Τσουμάνης 1, Βουλγαρόπουλος.