Νίκη διεκδίκησης μεταλλίου για τις Κορασίδες του ΟΑΧ(pics)

Τα κορίτσια του ΟΑΧ σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στην 3η αγωνιστική της Τελικής Φάσης του πανελλήνιου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Τσοτύλι, καθώς επικράτησαν με 50-39 του Έσπερου Πατρών σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι και μπαίνει δυνατά στην διεκδίκηση του μεταλλίου.

Η ομάδα του Μιχάλη Κασικτσόγλου δείχνει έτσι ότι έχει τις δυνατότητες να διεκδικήσει το καλύτερο δυνατό στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Τσοτύλι Κοζάνης, με το επόμενο παιχνίδι να είναι το Σάββατο (30/6) απέναντι στον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Καθοριστικό σημείο του αγώνα -και εκεί που κρίθηκαν ουσιαστικά όλα- ήταν στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου όταν ο ΟΑΧ με τρία συνεχόμενα τρίποντα και με ένα σερί 11-1 μετέτρεψε το σκορ σε 46-36 από 35-35, καταφέρνοντας έτσι να φτάσει στη νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ΟΑΧ βρέθηκε να προηγείται με 11-6, όπως επίσης και στις επόμενες δύο περιόδους, που ήταν μπροστά με 20-16 και 35-31, αν και ειδικότερα στο 4ο 10λεπτο, ο Εσπερος κατάφερε να απειλήσει πολύ σοβαρά.

Στις δηλώσεις της, η Ευτυχία Δερμιτζάκη που ήταν η πρώτη σκόρερ για τον ΟΑΧ με 21 πόντους, τόνισε ότι,
«αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για μας. Είχαμε ένα θέμα στο κατέβασμα γιατί στο 6ο λεπτό ως πλέι μέικερ που είμαι, αποχώρησα, όμως συνεχίσαμε σαν ομάδα και πιστέψαμε σε μας. Κάναμε ένα ξέσπασμα 5-0, συνεχίσαμε, πιστέψαμε στην άμυνα, πήραν μερικές παίκτριες σημαντικά σουτ και καταφέραμε και πήραμε το παιχνίδι που ήταν πολύ σημαντικό για μας και για τη συνέχεια και γιατί είναι μεγάλη επιτυχία για τα Χανιά».
Δεκάλεπτα: 11-6, 20-16, 35-31, 50-39
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Λυγούρας

Ο.Α. Χανίων (Κασικτσόγλου): Τσώνη 6(2), Δερμιτζάκη 21(1), Δρικάκη 2, Χαιρετάκη, Βασιλογιαννάκη 6(1), Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 12(2), Σκουμπάκη 1.
Εσπερος Πάτρας (Πέτροβιτς): Νάτσκου 13(2), Μπαλάση 5, Τζελέπη, Γιαννοπούλου 2(10ρ.), Μπούσια, Μιχαηλίδου Κ. 12(3), Μιχαηλίδου Ε. 7(1).