Αναχώρησε για το Αγρίνιο η ομάδα παίδων του Ηράκλειο. Το πρόγραμμα-Τα ρόστερ,φώτο των ομάδων και η προϊστορία των Κρητικών.

Αναχώρησε  σήμερα (ακτοπλοϊκώς) για  το Αγρίνιο οπού θα φιλοξενηθεί η τελική φάση του 45ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων 2017-18,  το Ηράκλειο (φώτο πάνω), έχοντας στις "βαλίτσες" της πίστη για τις δυνατότητές του και αισιοδοξία για μια καλή παρουσία.

Οι έξι καλύτερες ομάδες που προέκυψαν από τα περιφερειακά πρωταθλήματα και όσες βγήκαν πρώτες την β φάση, θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή στους αγώνες που θα διεξαχθούν το διάστημα 20-24 Ιουνίου 2018 στο ΔΑΚ Αγρινίου. 

Η διοργάνωση της Ε.Ο.Κ. υποστηρίζεται από τον Δήμο Αγρινίου και την Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.

Το πρόγραμμα των αγώνων
Τετάρτη 20 Ιουνίου
16.00 Παναθηναϊκός ΑΟ - ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης
18.00 ΔΕΚΑ - Ηράκλειο ΟΑΑ
19.30 Τελετή έναρξης
20.00 Πανιώνιος ΓΣΣ - ΑΣΠ Προμηθέας

Πέμπτη 21 Ιουνίου
16.00 ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης - ΔΕΚΑ
18.00 ΑΣΠ Προμηθέας - Παναθηναϊκός ΑΟ
20.00 Ηράκλειο ΟΑΑ - Πανιώνιος ΓΣΣ

Παρασκευή 22 Ιουνίου
15.00 ΑΣΠ Προμηθέας - ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης
17.00 Πανιώνιος ΓΣΣ - ΔΕΚΑ
19.00 Παναθηναϊκός ΑΟ - Ηράκλειο ΟΑΑ

Σάββατο 23 Ιουνίου
14.00 ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης - Πανιώνιος ΓΣΣ
16.00 Ηράκλειο ΟΑΑ - ΑΣΠ Προμηθέας
18.00 ΔΕΚΑ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Κυριακή 24 Ιουνίου
09.30 Ηράκλειο ΟΑΑ - ΓΑΣ Αρίων Ξάνθης
11.30 Παναθηναϊκός ΑΟ - Πανιώνιος ΓΣΣ
13.30 ΑΣΠ Προμηθέας - ΔΕΚΑ
15.00 Τελετή Λήξης

Οι συνθέσεις των ομάδων

AΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ

Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΠΑΥΛΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ 1.84 2 2002
5 ΜΕΛΑΔΙΑΝΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.93 3 2003
6 ΑΜΟΙΡΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1.86 1 2002
7 ΜΠΟΥΤΖΙΚΟΥΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.81 1 2002
8 ΚΑΛΛΙΔΗΣ ΔΗΜΟΣ 1.88 1 2003
9 ΚΟΤΖΑΜΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.72 2 2002
10 ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ 1.87 2 2002
11 ΕΥΣΤΑΘΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.93 3 2003
12 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΗΣ 1.89 4 2002
13 ΓΚΑΓΚΑΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 1.85 2 2002
14 ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 1.97 5 2003
15 ΛΑΜΠΡΟΓΛΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.93 5 2002
16 ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.87 2 2002
17 ΒΑΛΑΣΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ 1.83 2 2003

Προπονητής: Θερμός Γιάννης
Βοηθός: Παπαδόπουλος Χρήστος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΑΛΑΦOΔΗΜΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2002 1.83 1
5 ΛΙΟΛΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 2003 1.74 1
6 ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 2003 1.77 1-2
7 ΚΑΡΥΔΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 2002 1.82 2
8 ΚΑΦΕΖΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 2002 1.86 1
9 ΜΑΡΑΘΙΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ 2002 1.83 2-3
10 ΜΑΝΤΖΟΥΚΑΣ ΛΕΥΤΕΡΗΣ 2003 2.03 3-4
11 ΜΑΝΤΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 2002 1.86 2-3
12 ΠΑΓΑΝΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 2002 1.86 3
13 ΜΑΡΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ 2002 1.86 2-3
14 ΚΟΝΔΥΛΗΣ ΑΛΚΗΣ 2004 1.85 3-4
15 ΓΟΡΓΟΤΣΗΣ ΠΑΥΛΟΣ 2002 2.09 5
16 ΓΟΡΓΟΤΣΗΣ ΝΙΚΟΣ 2003 1.97 5
17 ΜΟΙΡΑΛΗΣ ΝΙΚΟΣ 2002 1.88 2-3
18 ΛΑΓΙΟΣ ΑΓΓΕΛΟΣ 2003 1.88 3-4

Προπονητής: Κεσαπίδης Ανδρέας
Βοηθός: Μελιγδής Ανδρέας

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΚΟΥΝΕΤΑΚΗΣ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 1.75 3 2002
5 ΚΑΡΑΠΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1.75 2 2003
6 ΠΕΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1.84 1 2003
7 ΑΤΘΑΙΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ 1.72 1 2002
8 ΗΛΙΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ 1.78 2 2002
9 ΓΚΙΖΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1.81 2-3 2003
10 ΚΟΥΚΙΑΔΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1.94 3-4 2002
11 ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1.83 3 2002
12 ΙΝΙΩΤΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.76 2 2002
13 ΚΑΡΕΜΦΥΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.77 1 2003
14 ΒΟΓΙΑΤΖΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ 1.84 4 2002
17 ΝΤΑΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.93 5 2002
18 ΒΑΜΒΟΥΚΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1.93 2-3 2002
19 ΚΑΨΑΛΗΣ ΜΙΧΑΛΗΣ 1.93 4 2002

Προπονητής: Πινακουλάκης Αντώνης
Βοηθός: Δελατόλας Νίκος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  
                                                         
Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΚΟΝΤΟΥΔΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 1.87 1-2 2002
5 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ 1.81 2 2002
6 ΚΟΡΩΠΙΩΤΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ 1.82 1 2002
7 ΚΑΒΟΥΡΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ 1.87 2 2002
8 ΓΙΑΝΝΟΥΛΤΣΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1.96 2-3 2002
10 ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΣ 2.03 3-4 2002
11 ΒΑΔΡΑΤΣΙΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1.95 4 2002
12 ΠΑΤΡΙΝΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1.96 4-5 2003
13 ΠΑΛΛΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1.93 4-5 2002
14 ΚΑΛΙΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 1.97 5 2002
15 ΚΥΡΑΛΕΟΣ ΠΑΥΛΟΣ 1.80 1 2002
16 ΚΑΜΗΛΙΕΡΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1.91 3 2003
17 ΠΟΥΛΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.92 3 2003
18 ΠΑΤΡΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.85 2 2002
19 ΠΟΛΥΖΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 1.93 4 2003
20 ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.86 2 2002
21 ΓΙΩΤΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1.94 3 2002

Προπονητής: Σιούτης Γιάννης
Βοηθοί: Ραχωβίτσας Μιχάλης-Γαπκιάδης Γιάννης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΜΑΚΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1.78 2 2002
5 ΝΟΥΡΤΣΕΛΛΑΡΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.75 1 2002
6 ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 1.82 3 2002
7 ΚΟΥΜΑΝΤΑΡΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.88 1 2002
8 ΜΕΡΙΧΩΒΙΤΗΣ ΊΩΝΑΣ 1.88 4 2002
9 ΜΑΥΡΑΝΤΖΩΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 1.96 5 2002
10 ΝΙΒΟΛΙΑΝΙΤΗΣ ΣΠΥΡΟΣ 1.84 1-2 2003
11 ΚΑΡΑΟΓΛΑΝΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ 1.88 2 2002
12ΝΑΝΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.94 4 2002
13 ΚΟΚΟΡΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1.93 2-3 2002
14 ΚΑΒΒΑΔΑΣ ΦΩΤΕΙΝΟΣ 1.84 3-4 2002
15 ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ 1.88 2 2002
16 ΖΕΦΙ ΟΡΕΣΤΗΣ 1.96 5 2002
17 ΔΑΛΑΜΠΕΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1.94 5 2002
18 ΜΠΑΜΠΑΤΣΙΚΟΣ ΑΡΗΣ 1.78 2 2002
19 ΤΟΛΙΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 1.98 3 2002

Προπονητής: Μελέτης Κωνσταντίνος
Βοηθός: Μελέτης Γιώργος

ΔΕΚΑ

Νο Ονοματεπώνυμο Ύψος Θέση Έτος Γεν.
4 ΤΣΙΜΕΡΙΚΑΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 1.87 1-2 2004
5 ΒΕΝΕΤΙΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1.83 1-2 2002
6 ΚΡΙΤΣΙΚΑΣ ΝΙΚΟΣ 1.84 1-2 2002
7 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΒΑΓΓΕΛΗΣ 1.87 3-4 2002
8 ΠΑΠΑΠΑΣΧΑΛΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ 1.88 2-3 2002
9 ΚΑΤΣΟΜΑΛΛΟΣ ΝΙΚΟΣ 1.84 2-3 2002
10 ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ 1.85 1-2 2003
11 ΤΣΙΡΟΠΟΥΛΗΣ ΜΑΡΙΟΣ 1.85 1-2 2003
12 ΠΑΠΑΣΑΒΒΟΓΛΟΥ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ 1.93 1-2-3 2002
13 ΘΕΟΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 1.90 2-3 2003
14 ΠΑΠΑΣΑΒΒΟΓΛΟΥ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ 1.93 1-2-3 2002
15 ΝΟΥΣΚΑΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 1.95 4-5 2003
16 ΚΟΝΤΕΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ 1.85 3-4 2002
17 ΦΩΤΑΡΟΥΔΗΣ ΦΩΤΗΣ 1.88 1-2 2005
18 ΡΕΜΠΑΣ ΜΑΡΙΟΣ 1.82 2-3 2003

Προπονητής: Χατζηβρέττας Νίκος
Βοηθοί: Κυριαζής Γιώργος-Χρήστου Κώστας

Προϊστορία των Κρητικών ομάδων και αθλητών στο θεσμό την τελευταία 10ετία.

-Το Ηράκλειο είναι  είναι η 4η ομάδα της Κρήτης που συμμετέχει στην Τελική φάση αυτή τη δεκαετία. 

Μάλιστα αυτή αποτελεί την δεύτερη συμμετοχή του στην 12ετία έχοντας κορυφαία επίδοση την 3η θέση το 2012 στην Καλαμπάκα, με μια εξαιρετικά αθλητική ομάδα, (με "δίμετρους"), που δεν είχε δυστυχώς την ανάλογη εξέλιξη.

-Το Ηράκλειο είχε ισοφαρίσει την κορυφαία επίδοση τα τελευταία χρόνια την  3η θέση του Εργοτέλη, που είχε χτίσει μια "μικρή αυτοκρατορία" τον καιρό εκείνο στα παιδοεφηβικά, θέση που κατέλαβε το 2011, στην Κύμη, έχοντας στην καλύτερη πεντάδα τότε τον Χρ.Σκανδαλο.
Οι "κιτρινόμαυροι" το 2015 στην Πάτρα κατέλαβαν την 4η θέση (χάνοντας στις λεπτομέρειες το μετάλλιο) , έχοντας και τότε αθλητή τους στην κορυφαία πεντάδα τον  Ευάγγελο Μαχαιριανάκη

-Οι υπόλοιπες Κρητικές παρουσίες ήταν το 2016 στα Τρίκαλα με τον ΟΦΗ (6ος) και το 2017 ο Κύδων (5ος) στο Μεσολόγγι, ενώ τις υπόλοιπες χρονιές οι παιδικές ομάδες της Κρήτης, αποκλειόταν στα προκριματικά (τότε οι όμιλοι ήταν πολύ πιο δύσκολοι).

-Αξιοσημείωτη είναι η κυριαρχία των ομάδων που συστάθηκαν από εκπαιδευτήρια και όχι από αθλητικούς συλλόγους κατά την περίοδο 2002-2009, ενώ αξίζει, βέβαια, ν’ αναφέρουμε πως η Απολλωνιάδα είναι η μοναδική επαρχιακή ομάδα που έχει κατακτήσει το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων, και μάλιστα, 2 φορές, το 1999 και το 2000.

Ακολουθεί αναλυτική παρουσίαση των διοργανώσεων την τελευταία δεκαετία και όλες οι πρωταθλήτριες ομάδα ανά χρονιά.

2017 – Μεσολόγγι. 
Πρωταθλητής: Π.Α.Ο.Κ. (5-0)
MVP: Δημήτρης Κλωναράς (Π.Α.Ο.Κ.)
Καλύτερη πεντάδα: Δημήτρης Κλωναράς (ΠΑΟΚ.), Γιώργος Ταζόπουλος (ΠΑΟΚ), Ραφαήλ Λαναράς (Ίκαρος Καλλιθέας), Νίκος Ρογκαβόπουλος (ΑΣΕ Δούκα) και Δημήτρης Καραΐσκος (Προμηθέας).

Πρώτος σκόρερ: Θανάσης Τσούκας 106 πόντοι (Κεραυνού Αγ. Γεωργίου Γρεβενών).
1 Π.Α.Ο.Κ.
2 ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
3 ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ
4 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
5 ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ
6 ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

2016 – Τρίκαλα 
Πρωταθλητής: Ακαδημία Αθηνών (5-0)
MVP: Νίκος Αρσενόπουλος (Ακαδημία Αθηνών)
Καλύτερη πεντάδα: Νίκος Αρσενόπουλος (Ακαδημία Αθηνών), Χρυσόστομος Σανδραμάνης (ΑΣΠ Προμηθέας), Ανδρέας Ρουμελιώτης (Πανιώνιος ΓΣΣ), Κώστας Αλτίνης (Άρης) και Βαλάντης Κουρτίδης (Ασπίδα Ξάνθης). 

Πρώτος σκόρερ: Βαλάντης Κουρτίδης 106 πόντοι (Ασπίδα Ξάνθης). 
1 ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
2 ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
3 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ
4 ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
5 ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ
6 ΟΦΗ


2015 – Πάτρα 
Πρωταθλητής: Πανιώνιος ΓΣΣ (5-0)
MVP: Δημήτρης Μωραΐτης (Πανιώνιος).
Καλύτερη πεντάδα: Ευάγγελος Μαχαιριανάκης (Εργοτέλης), Δημήτρης Μωραΐτης (Πανιώνιος), Φωκίων Φωτόπουλος (ΑΣΕ Δούκα), Παναγιώτης Βύρλας (Προμηθέας) και Κώστας Βλαγκόγιας (ΠΑΟΚ).

Πρώτος σκόρερ: Κώστας Παρμακτσίδης 108 πόντοι (Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης).
1 Πανιώνιος ΓΣΣ
2 ΑΣΕ Δούκα
3 ΠΑΟΚ
4 ΓΣ Εργοτέλης
5 Πιερ./Αρχ. Κατερίνης
6 ΑΣΠ Προμηθέας

2014 – Χαλκίδα
Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0)
MVP: Βασίλης Χρηστίδης (Μαντουλίδης).
Καλύτερη πεντάδα: Ανδρέας Σκούφης (Ίκαρος Καλλιθέας), Θόδωρος Γρηγοριάδης (Τιτάνες Δράμας), Διονύσης Πολυδωρόπουλος (Απολλωνιάς), Βενετσιάνος Μαστόρος (Δούκας) και Βασίλης Χρηστίδης (Μαντουλίδης).
Πρώτος σκόρερ: Βασίλης Χρηστίδης 136 πόντοι (Μαντουλίδης).
1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 Απολλωνιάδα Πατρών
3 Ίκαρος Καλλιθέας
4 ΑΕΕ Παναγίτσας
5 ΑΣΕ Δούκα
6 Τιτάνες Δράμας

ο Ηράκλειο ως πρωταθλητής Κρήτης, είχε αποκλειστεί στην προκριματική φάση , θέση που κέρδισε η ΑΕΕ Παναγίτσας.

2013 – Γρεβενά
Πρωταθλητής: ΠΑΟΚ (5-0)
MVP: Αντώνης Κόνιαρης (ΠΑΟΚ).
Καλύτερη πεντάδα: Αντώνης Κόνιαρης (ΠΑΟΚ), Στράτος Ιορδάνογλου (Ικαρος Καλλιθέας), Θανάσης Ντουτζίδης (ΑΓΕ Χαλκίδας), Ανδρέας Χαϊκάλης (Δούκας) και Θόδωρος Ψυχίδης (ΠΑΟΚ).
Πρώτος σκόρερ: Ανδρέας Χαϊκάλης 117 πόντοι (ΑΣΕ Δούκα)  
1 ΠΑΟΚ
2 ΑΣΕ Δούκα
3 Ίκαρος Καλλιθέας
4 Τιτάνες Δράμας
5 Σπόρτιγκ Πάτρας
6 ΑΓΕ Χαλκίδας

Κύδων ως πρωταθλητής Κρήτης, είχε αποκλειστεί στην προκριματική φάση , θέση που κέρδισε ο Σπορτιγκ Πατρών.

2012 – Καλαμπάκα
Πρωταθλητής: Πανιώνιος (5-0)
MVP: Βασίλης Τολιόπουλος (Πανιώνιος).
Καλύτερη πεντάδα: Βασίλης Τολιόπουλος (Πανιώνιος), Στέλιος Συρόπουλος (Μαντουλίδης), Νίκος Ανδρεάδης (Μαντουλίδης), Σωτήρης Μπιλλής (Πανιώνιος) και Γιάννης Μιχαλούτσος (Παναθηναϊκός).
Πρώτος σκόρερ: Νίκος Ανδρεάδης 98 πόντοι (Μαντουλίδης). 
1 Πανιώνιος ΓΣΣ
2 Παναθηναϊκός
3 Ηράκλειο ΟΑΑ
4 ΜΑΣ Μαντουλίδης
5 ΜΑΣ Καστοριά
6 Σπόρτιγκ Πάτρας

2011 – Κύμη
Πρωταθλητής: Άρης (5-0)
MVP: Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης).
Καλύτερη πεντάδα: Χρήστος Σκάνδαλος (Εργοτέλης), Κώστας Κεφάλας (Δούκας), Κυριάκος-Δημήτρης Κανταράκια (Άλιμος), Σωκράτη Γκέλιο (ΕΚ Καβάλας) και Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης).
Πρώτος σκόρερ: Αλεξάντερ Βεζένκοβ (Άρης). 
1 Άρης Θεσσαλονίκης
2 ΑΣΕ Δούκα
3 ΓΣ Εργοτέλης
4 ΑΛΦ Αλίμου
5 ΕΚ Καβάλας
6 Σπόρτιγκ Πάτρας

2010 – Κύμη
Πρωταθλητής: Παναθηναϊκός (5-0).
MVP: Δημήτρης Θάνος Χανιάς (Παναθηναϊκός).
Καλύτερη πεντάδα: Θωμάς Βασιλείου (Παναθηναϊκός), Νίκος Πιεβαλίτσα (ΕΚ Καβάλας), Γιάννης Αναγνωστάκης (ΑΓΣ Ιωαννίνων), Δημήτρης Σιόλογκας (Μαντουλίδης) και Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός).
Πρώτος σκόρερ: Νίκος Πιεβαλίτσα 132 πόντοι (ΕΚ Καβάλας).
1 Παναθηναϊκός
2 ΜΑΣ Μαντουλίδης
3 Κρόνος Αγ. Δημητρίου
4 ΕΚ Καβάλας
5 ΑΓΣ Ιωαννίνων
6 Κένταυρος Λιβαδειάς

Εργοτέλης  ως πρωταθλητής Κρήτης, είχε αποκλειστεί στην προκριματική φάση , θέση που κέρδισε ο Κένταυρος Λιβαδειάς.

2009 – Καβάλα
Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0)
MVP: Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός), Απόστολος Ναούμης (Μαντουλίδης).
Καλύτερη πεντάδα: Πάρης Μαραγκός (Παναθηναϊκός), Φώτης Ζούμπος (Παναθηναϊκός), Απόστολος Ναούμης (Μαντουλίδης), Πέτρος Βελησσαρίου (Μαντουλίδης) και Κώστας Πέτσας (Πανιώνιος)..
Πρώτος σκόρερ: Ευθύμιος Μπατατόλης 140 πόντοι (Κρόνος Τρικάλων).  

1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 Παναθηναϊκός
3 Πανιώνιος ΓΣΣ
4 ΕΚ Καβάλας
5 ΑΓΣ Ιωαννίνων
6 Κρόνος Τρικάλων

-Ο Κύδων  ως πρωταθλητής Κρήτης, είχε αποκλειστεί στην προκριματική φάση

2008 – Ρόδος
Πρωταθλητής: ΜΑΣ Μαντουλίδης (5-0).
MVP: 
Καλύτερη πεντάδα:

Πρώτος σκόρερ: Απόλλων Δεληγιώργης (Αρίων Ξάνθης).
1 ΜΑΣ Μαντουλίδης
2 ΓΣ Περιστερίου
3 Αρίων Ξάνθης
4 Νίκη Βόλου
5 Απολλωνιάδα Πατρών
6 Νίκη Βόλου

- Ο ΑΓΟΡ ως πρωταθλητής Κρήτης, είχε αποκλειστεί στην προκριματική φάση, απο την Απολλωνιάδα Πατρών.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΑΙΔΩΝ (Σε παρένθεση η διοργανώτρια πόλη).
1968-69   ΧΑΝΘ (Αθήνα, Πάτρα, Θεσσαλονίκη).
1969-70   Έσπερος Καλλιθέας (Αθήνα).
1970-71   ΧΑΝΘ (Θεσσαλονίκη).
1975-76   ΓΣ Ηρακλής (Λάρισα).
1977-78   ΠΑΟΚ (Αθήνα).
1978-79   ΑΣ Άρης (Βόλος).
1979-80   ΑΣ Άρης (Ιωάννινα).
1980-81   ΑΣ Άρης (Λάρισα).
1981-82   Πειραϊκός Σύνδεσμος (Βόλος).
1982-83   ΓΣ Περιστερίου (Τρίκαλα).
1983-84   ΑΜΣ Νέστωρ (Χανιά).
1984-85   ΠΑΟΚ (Κομοτηνή).
1985-86   ΑΜΣ Νέστωρ (Αγρίνιο).
1986-87   ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας (Καστοριά).
1987-88   ΠΑΟΚ (Κατερίνη).
1988-89   ΑΣ Άρης (Αλεξανδρούπολη).
1989-90   Πανιώνιος ΓΣΣ (Τρίκαλα).
1990-91   ΠΑΟΚ
1991-92   Πανιώνιος ΓΣΣ
1992-93   Πανιώνιος ΓΣΣ (Ρόδος).
1993-94   ΑΣ Άρης
1994-95   Ολυμπιακός
1995-96   Ολυμπιακός
1996-97   ΑΣ Άρης
1997-98   ΓΣ Ηρακλής
1998-99   ΑΣ Απολλωνιάς Πάτρας (Πάτρα)
1999-00   ΑΣ Απολλωνιάς Πάτρας (Αθήνα)
2000-01   Ολυμπιακός
2001-02   Πανιώνιος ΓΣΣ
2002-03   ΜΑΣ Μαντουλίδης
2003-04   ΜΑΣ Μαντουλίδης
2004-05   ΜΑΣ Μαντουλίδης
2005-06   ΜΑΣ Μαντουλίδης
2006-07   ΑΟ Εκπαιδ. Πλάτων
2007-08   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Ρόδος).
2008-09   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Καβάλα).
2009-10   Παναθηναϊκός ΑΟ (Κύμη).
2010-11   ΑΣ Άρης (Κύμη).
2011-12   Πανιώνιος ΓΣΣ (Καλαμπάκα).
2012-13   ΠΑΟΚ (Γρεβενά).
2013-14   ΜΑΣ Μαντουλίδης (Χαλκίδα).
2014-15   Πανιώνιος ΓΣΣ (Πάτρα).
2015-16   Καλαθοσφαιρική Ακαδημία Αθηνών (ΒΑC) (Τρίκαλα).
2016-17   ΠΑΟΚ (Μεσολόγγι).
2017-18   (Αγρίνιο). 

Δεν υπάρχουν σχόλια

Από το Blogger.