Τίτλοι τέλους στη Γ’ Εθνική ο ΑΟΚ Χανιά.


Παρά την παλικαρίσια προσπάθεια που έκανε ο ΑΟΚ Χανιά σε μια από τις πιο δυνατές έδρες του πρωταθλήματος στην Χίο, δεν μπόρεσε να πάρει το ροζ φύλλο, που θα του έδινε ελπίδες  για την παραμονή, ηττήθηκε από τον ΒΑΟΛ με 62-58, αποχαιρετώντας τη Γ' Εθνική και επιστρέφει στο τοπικό.

Τα συναισθήματα ήταν ανάμικτα στο κλειστό της Χίου, καθώς  η ομάδα του νησιού της μαστίχας,  έγινε η πρώτη ομάδα της Χίου που μπόρεσε να διατηρηθεί στη Γ' Εθνική και να μην υποβιβαστεί μετά από άνοδο.

Να τονίσουμε ότι πέραν την συγκινητική προσπάθεια του ΑΟΚΧ, είχε και τις απουσία των Αλεξίου- Αράπη, ενώ στο δεύτερο μισό που επιχείρησε την αντεπίθεση τραυματίστηκε  και ο Τασιούδης στη διάρκεια της τρίτης περιόδου στο αριστερό γόνατο, που όμως σύμφωνα με πληροφορίες, πρόκειται για τενοντίτιδα και δεν αποτελεί κάτι σοβαρό. 

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ-ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ 62-58
Διαιτητές: Ορφανός-Μελισσάρης
Δεκάλεπτα: 18-9, 38-27 (ημ), 43-43, 62-58
ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Ανδρουλάκης 5 (1), Σουλίκας 10, Βούτας 2, Αγγελίδης 7, Σαμιώτης 6, Τσουρής 6, Τρόβας 4 (1), Μπούμπαρης 16, Κωνσταντινάκος 6 (2)
ΑΟΚ Χανιά (Θεοδωράκης): Σταθόπουλος 2, Παπαδάκης, Υφαντόπουλος 9 (3), Σαράντης 22 (4), Πούρος 3, Σκαμνάκης 8, Κολαρετάκης 6, Αδοντάκης 2, Τασιούδης 6.

Βαθμολογία (σε 24 αγώνες):
1. Έσπερος Καλλιθέας 38 (17-4)*
2. Έσπερος Λαμίας 37 (16-5)*
——————————————–
3. Πεντέλη 36 (15-6)*
4. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 35 (14-7)*
5. Λοκρός Αταλάντης 35 (13-9)***
6. Ερμής Σχηματαρίου 34 (13-8)*
7. ΟΦΗ 33 (11-11)***
8. ΒΑΟΛ Χίου 32 (10-12)***
9. Άρης Νικαίας 30 (9-12)*
——————————————–
10. ΑΟΚ Χανιά 29 (6-17)**
——————————————–
11. ΑΕΕ Παναγίτσας 28 (6-16)
12. Νίκη Αμαρουσίου 28 (7-14)*
13. Άρης Πετρούπολης 23 (3-18-1 μηδ.)*

(*) Έχουν δώσει το ρεπό τους
(**) Έχει έναν αγώνα παραπάνω, έχοντας παίξει την 24η αγωνιστική
(***) Έχουν δώσει το ρεπό τους κι έχουν έναν αγώνα παραπάνω, έχοντας παίξει την 24η αγωνιστική

Η υπόλοιπη αγωνιστική -Κυριακή 6 Μαΐου :
Νέας Πεντέλης 17:00 ΑΕ Πεντέλης-ΠΟΚ 
Αγ. Δημητρίου Νέο 17:00 Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Άρης Νίκαιας 
Κοκκινιάς (2ο ΓΕΛ) 17:00 Νίκη Αμαρουσίου-Ερμής Σχηματαρίου (Κώτσου)
Χαλκιά-Αναστασιάδη 17:00 ΑΕΕ Παναγίτσας-Έσπερος Λαμίας
Ρεπό: Άρης Πετρούπολης

Δεν υπάρχουν σχόλια

Από το Blogger.