Πάλεψε ο ΟΦΗ με τον Φάρο Κερατσινίου (pics).

Ο Φάρος Κερατσινίου επικράτησε του ΟΦΗ πιο δύσκολα απ’  ότι δείχνει το τελικό 62-53, κατά την 3ηαγωνιστική της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Νεανίδων που φιλοξενείται στα Λουτρά Αιδηψού.

Ο Φάρος ξεκίνησε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί με 9-2. Όμως ο ΟΦΗ με ένα επί μέρους σκορ 1-13 κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 10-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ με τον Φάρο να προηγείται με 26-25 3΄10΄΄πριν το τέλος, όμως η λήξη της περιόδου βρήκε τον ΟΦΗ να προηγείται με 30-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στον Φάρο καθώς με ένα επί μέρους σκορ 15-2 προηγήθηκε στο σκορ με 46-33, 4΄23’’ πριν ολοκληρωθεί η περίοδος.

Ο ΟΦΗ παίζοντας καλή άμυνα επέστρεψε δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 2-10 μείωσε σε 50-45. Όμως ένα σερί 8-0 από τον Φάρο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +13 (58-45). Ο ΟΦΗ δεν είχε άλλες δυνάμεις προκειμένου να επιστρέψει για άλλη μια φορά στο παιχνίδι και έτσι ο Φάρος επικράτησε με 62-53.

Δεκάλεπτα: 10-15, 30-31, 48-35, 62-53
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου, Δόλγυρας

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Κιαούλια Μαλ. 5(1), Καρακασίδου 23(3), Καραπατάκη, Κιαούλια Μαρ., Τζιλιανού 4, Παπαδοπούλου, Κοντραφούρη 27(25ρ.), Καλαφατάκη 3, Κοτζαΐτση, Μπαϊμπάκη, Μυσιρλή.
ΟΦΗ (Καρλάφτης): Φραγκάκη 5(1), Ιατράκη 16(2), Παπαδάκη Αικ. 3(1), Βάτσινα 12(2), Μπορμπαντωνάκη, Παπαδάκη Ευ., Διαμαντάκη, Κουρατόρα 6, Τζανετή 4, Κασαπίδη 2, Σφακιανάκη, Λιόντα 5.

*Οι αγώνες της Κυριακής θα ξεκινήσουν όλοι κατά 15 λεπτά νωρίτερα για συγκοινωνιακούς λόγους.