Απέδρασε από την Ερυθραία το Ηράκλειο (71-76)(pics).

Σε μια εκ προοιμίου δύσκολη αποστολή, το Ηράκλειο, κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό στο κλειστό "Στέλιος Καλαϊτζής" επικρατώντας του Πανερυθραϊκού, με 71-76, στο πλαίσιο της 23ης Αγωνιστικής της Β' Εθνικής και επανήλθε εμφατικά στο δρόμο των επιτυχιών.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης και στα σαράντα λεπτά ο αγώνας είχε το χαρακτήρα ενός ντέρμπι  οι γηπεδούχοι είχαν μικρό προβάδισμα από το πρώτο έως και το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι αποφασισμένοι στην τέταρτη περίοδο, κυριάρχησαν και με επί με΄τους σκορ 18-25, πήραν τα ηνία και τελικά και το ροζ φύλλο αγώνα, που απετέλεσε μια "άτυπη ρεβάνς" στην ήττα του πρώτου γύρου στην Αλικαρνασσό (77-78) και με τον τρόπο που χάθηκε.

Οι νικητές  ειχαν κορυφαίο με 33 πόντους τον Λιανό,  και τους Μποχωρίδι - Πετράκη με 13 και 8 πόντους αντιστοχια.
Στα αξιοσημειωτα η επιθετικη παρουσία του Κίτσου -Καλυβιανάκης που σημειωσε 6 πόντους με δυο τρίποντα.

Ο Κρητικός Χρήστος Σκάνδαλος σημειωσε 10 πόντους με 2 τρίποντα.

Πανερυθραϊκός - Ηράκλειο 71-76
Δεκάλεπτα: 11-10, 35-31 (ημ), 53-51, 71-76

Διαιτητές: Κοντίλης, Νάστος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Βασιλείου, Καλλιανιώτης, Δερμιτζάκης, Τσακίρης 7 (1), Σκάνδαλος 10 (2), Γιαουρτόγλου 22 (4), Λέπουρης 4 (1), Αντωνίου 11, Μακρόπουλος 4, Σταθόπουλος 13, Καλούδας, Λαμπρόπουλος.
Ηράκλειο (Μακράκης): Κίτσος-Καλυβιανάκης 6 (2), Γουμενάκης, Μποχωρίδης 13 (1) , Λιανός 33 (2), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 6 , Παπαδάκης, Λάκκας 8, Πετράκης 8 (1).