Εφήβων 2η φάση | ΟΦΗ - Ηρόδοτος 67-65 (pics).

Μεγάλη νίκη του Εφηβικού του ΟΦΗ, που έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ, επικράτησαν στο ΒΑΚ με 67-65, του αήττητου στην πρώτη φάση Ηροδότου, βάζοντας πλέον, νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο , με τον ΟΦΗ να ξεκινά καλύτερα (22-17 στο 10") , αλλά ο Ηρόδοτος, ανέκτησε το προβάδισμα και στο ημίχρονο, προηγήθηκε με 36-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος, συνέχισε να ελέγχει το παιχνιδι και καταφερε να διευρύνει οριακά την διαφορά, δειχνοντας πως εχει τον πρωτο λόγο στην νίκη.

Ο ΟΦΗ στην τελευταία περίοδο, ροκάνισε την διαφορά και μέσω μικρών ξεσπασμάτων να ανακτήσουν το προβάδισμα, κάνοντας μια καλή επιθετικά τελευταία περίοδο (17-10 το επί μέρους σερί).

Αρχικά  προσπέρασε στον..πόντο στο 31:45 (56-55), ενώ στην συνέχεια (33:05', διεύρυνε στους 4 πόντους (59-55).

Οι φιλοξενούμενοι όμως και πάλι βρήκαν τη λύσεις ανακτώντας οριακο προβάδισμα , στο 35:15" και προηγήθηκαν με 61-62.

Το παιχνίδι έγινε ροντέο πήγε στην κόψη του ξυραφιού και όλα έδειχναν πως ο πιο ψύχραιμος και τυχερός, θα έπαιρνε το ροζ φύλλο.

Οι "ασπρόμαυροι" λοιπόν σε εκείνο το σημείο πίεσαν και βάζοντας μεγάλο σουτ προηγήθηκαν 64-62 στο 35:45" και αν και το ματς ήρθε στα ίσα στο 37:39' (64-64).

Ο ΟΦΗ με  στο 39:25" με βολή έκανε το 65-64 και στο 39:39' με άλλη μια νέα εύστοχη βολή το τελικό 66-64.

Η πίεση και η ένταση στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού, είχε ως αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθούν οι επιθετικές προσπάθειες με τον ΟΦΗ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

ΟΦΗ- ΗΡΟΔΟΤΟΣ 67-65
Δεκάλεπτα: 22-17, 36-40 (ημ), 50-55, 67-65.