Post Top Ad

Post Top Ad

21.1.18

Ήττα στην Λαμία για τον ΟΦΗ (pics).

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής και φινάλε του α’ γύρου στη Γ’ Εθνική, ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να σημειώσει μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη για να πλησιάσει την πρώτη τετράδα , καθώς ηττήθηκε στο Χαλκιοπούλειο και απέναντι στον τρίτο της κατάταξης Έσπερο με 61-56.

Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα του ΟΦΗ, με τον Βασίλη Ράλλη στο τιμόνι, σε επτά αγώνες, καθώς έχει ρεκόρ 3-4.

Όπως αναφέρει στο ρεπορτάζ του το "speaker.gr", το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη, ξεκίνησε δυνατά,  ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου ήταν εμφανώς καλύτερος (προηγήθηκε ακόμη και με 16-29 στο 1ο δεκάλεπτο).

Στο σημείο εκείνο, ο ΟΦΗ «έχτισε» μια διαφορά, προηγήθηκε με σκορ 18-11, για να πάει στο δεκάλεπτο με το +9 και 21-12. Στη δεύτερη περίοδο ο Έσπερος επιχείρησε να ροκανίσει τη διαφορά και μείωσε σε 23-16, για να ξεφύγουν στο +11 οι φιλοξενούμενοι (27-16). Με ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, οι Λαμιώτες επέστρεψαν και μείωσαν σε 29-25. Παρότι δε οι Κρητικοί πήραν κρίσιμα καλάθια, οι παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη πήγαν με το -6 στα αποδυτήρια (36-30).

Ο ΟΦΗ πήρε και πάλι προβάδισμα εννιά πόντων (39-30) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, όμως η απάντηση του Εσπέρου ήταν άμεση και μείωσε στους τέσσερις (39-35).
Η ομάδα της Λαμίας με σωστές επιλογές στην επίθεση παρέμεινε κοντά στο σκορ (42-39) και παίζοντας έξυπνα στην άμυνα κατάφερε να μειώσει στον πόντο (44-43) και να πάει με προβάδισμα, 46-44 στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι εκεί έγινε ντέρμπι. Ο Έσπερος πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (48-44), με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ (51-48).

Οι Κρητικοί διατήρησαν για λίγο το πάνω χέρι, με τους Λαμιώτες να ξανά προηγούνται με 54-53, να παίρνουν μικρή διαφορά και να την διατηρούν μέχρι τέλους.

Η κόρνα της λήξης, βρήκε τους παίκτες του Γιάννη Σοφογιάννη νικητές με σκορ 61-56.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΟΦΗ 61-56
Δεκάλεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Ματζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρεντζής 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου
ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 6, Μαϊστρέλλης 1, Τσερκιτζόγλου, Καμπακάς, Καρλάφτης 2, Αγαπιάδης 10, Βασιλειάδης 3, Καραλής 18 (4), Ψαράκης, Φιλόγλου, Πάλλης 14.