Παίδων Β΄| Δίκαια επικράτηση για την Πεδιάδα (vid).

Σε σημερινό παιχνίδι, που ολοκληρώθηκε το μεσημέρι στην Σητεία,  η Πεδιάδα δείχνοντας σοβαρότητα μετά την πρώτη  περίοδο επικράτησε του μαχητικού Σητειακού με 55-70, για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου των παίδων Β΄της ΕΚΑΣΚ.

Στο ρεπορτάζ τους οι άνθρωποι της ομάδας της Σητείας αναφέρει:
"Καλό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Σητείας.
Μαχητικό και με εναλλαγές στο σκορ. Αρκετά καλή η εμφάνιση μας, με καλή άμυνα και ωραίες φάσεις.
Σταθήκαμε πολύ καλά, περνώντας και μπροστά με 6 πόντους, στην διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου.
Η τρίτη περίοδος όμως, στοίχισε στην ομάδα μας, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο ξεκινήσαμε με πολλά λάθη από κακή κυκλοφορία της μπάλας και δεχτήκαμε εύκολα καλάθια, μετά από κλεψίματα, με επιμέρους σκορ 09-22.
Παρά την πίεση που ασκήσαμε η ομάδα της Πεδιάδας κατάφερε να κρατήσει την διαφορά στη τέταρτη περίοδο.
Αν και το κλίμα ήταν πολύ καλό και φιλικό και από τις δυο ομάδες, αλγεινή εντύπωση προκάλεσε, η παρουσία οπαδού (προφανώς συγγενή αθλητή) της φιλοξενούμενης ομάδας, ο όποιος μιλούσε άσχημα και ειρωνευόταν τους αθλητές μας.
Ο ίδιος σε τραυματισμό παίκτη μας, φώναζε ειρωνικά στον διαιτητή να δώσει πέναλτι,
σε περσινή μας αναμέτρηση.
Οι αγώνες με μικρούς αθλητές, στα τμημάτων υποδομών και το μπάσκετ, δεν χρειάζονται κερκίδα με χαρακτηριστικά ποδοσφαίρου.
Ακολούθησε ο αγώνας βόλεϊ κοριτσιών, μεταξύ του Σητειακού και της Γ.Ε.Ηρακλείου, τον οποίο παρακολούθησε και ενίσχυσε το τμήμα μπάσκετ."

ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ - ΠΕΔΙΑΔΑ 55-70
Δεκάλεπτα: 17-14, 34-38 (ημ.),43-60,55-70.
Διαιτητές : Καρανικόλα Αλεξάνδρα- Σαλβαράκη Μυρτώ.

Σητειακός (Κουπατσιάρης Δ.) : Οικονομάκης 3, Μαζωνάκης 3(1), Πετροσιάν Μ. 3(1), Καραϊσκος , Μανίκας 5, Χαμηλάκης , Μαριδάκης, Λιλιμπάκης 18 ,Οικονόμου 7(1), Κουρουπάκης 14, Αγγελόπουλος, Κουνελάκης 2.
Πεδιάδα ΑΟΧ(Γεώργιος Σταυρακάκης): Βλάχος 5(1), Δέδες, Ρουκουνάκης 16(1), Εμμ. Κρασανάκης 24, Βλαχάκης  2, Τσουρρή, Γεωργ. Κρασανάκης , Κουτεντάκης , Σταυρακάκης 23(1), Τσαμπουράκης.