Πήρε το ντέρμπι το παιδικό του Κύδωνα(pics)

Στα "γαλανόλευκα".. βάφτηκε το πρώτο ντέρμπι ανάμεσα στον Κύδων και τον ΟΦΗ, καθώς στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των παίδων Α' ο Κύδων επιβλήθηκε του ΟΦΗ στο κλειστό Εθνικού Σταδίου Χανίων με 74-67 και άλλαξαν τις ισορροπίες στην κορυφή.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αλλά καμία από τις δύο αντιπάλους να μην μπορεί να ξεφύγει.

Ακόμα και όταν η Χανιώτικη ομάδα που μπήκε δυνατά στο ματς, εκμεταλλευόμενο την έδρα του, (23-16) προσπέρασε στο καλάθι στο ημίχρονο τους "ασπρόμαυρους" (34-32).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερες επιλογές τους στην επιστροφή για το δεύτερο δεκάλεπτο και αρχικά ισοφάρισαν στο 23:12' σε 46-46 και στην συνέχεια  προσπέρασαν στο 27:46 στο καλάθι (48-50), κλείνοντας το δεκάλεπτο προηγούμενοι 50-53.

Ο Κύδων ήθελε να επιτρέψει στο ματς και τα κατάφερε στην τετάρτη περίοδο, καθώς με γρήγορο ρυθμό, επανέκτησε το προβάδισμα με τον ΟΦΗ στα κρίσιμα σημεία να μην έχει απαντήσεις και το φινάλε τον βρήκε μεγάλο νικητή

ΚΥΔΩΝ -ΟΦΗ  74-67
Δεκάλεπτα: 23-16,34-32 (ημ.), 50-53, 74-67

Α.Ο.Κύδων (Θοδ. Λεκάκος): Μπαλαντίνος 6, Λιονάκης, Γεωργιακάκης 17, Κοκκινάκης, Σέγκος 2, Κατσιφαράκης , Κώτσογλου, Περδικάκης 2, Κουτρουμπάς 17 (1), Μερμίγκης 24, Ορφανίδης, Παντελάκης.
-Ο Κοκοσάλης, με 20 πόντους, ήταν κορυφαίος σκόρερ για την ομάδα του Σπ. Καρλάφτη.