Τα είχε όλα το Χανιώτικο ντέρμπι των Έφηβων , Ακρωτήρι-Κυδων (pics).

Σημαντική νίκη στις λεπτομέρειες, για το εφηβικό του Κύδων απέναντι στην πολύ δυνατή ομάδα του Ακρωτηρίου με σκορ 64-61 σε ένα παιχνίδι τοπικό ντέρμπι, που τα είχε όλα. Ένταση-πάθος, ενώ χρειάστηκε και η επέμβαση της Αστυνομίας, που ζήτησε να εκκενωθεί το γήπεδο, από συμπεριφορές γονέων και προπονητών, από τους γηπεδούχους όπως αναφέρει το φύλλο αγώνα.

Αγωνιστικά όπως δείχνει το σκορ, ο Κύδων είχε από την αρχή το προβάδισμα , ωστόσο το Ακρωτήρι στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεση του και με επική ανατροπή, προσπάθησε να "κλέψει" την νίκη, χωρίς να τα καταφέρει.

ΑΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ - ΚΥΔΩΝ  61-64
Δεκάλεπτα : 08-18, 25-38 (ημ.), 42-52, 61-64.

Α.Ο. Ακρωτηρίου (Αθ. Αζάς): Μαυρεδάκης, Αζάς, Καλαϊτζάκης, Νεονάκης Ν. 11 (1), Νεονάκης Φ., Μαρινάκης 2, Φυντριλάκης 1, Κογχυλάκης, Παπουτσάκης 19, Τζαγκαράκης 2, Κωσταριδάκης 26 (5).
Α.Ο. Κύδων (Στεφ. Λουκάκης): Ασσύ 3, Κουτσαντωνάκης 4, Αζαριάδης 5, Αντωνίου 2, Περουλάκης-Μάμαλης, Καπετανάκης 11 (1), Καλλιοντζής, Κουτουλάκης 11 (1), Κουτζόγλου 16, Μαγγελάκης 5, Τζιόλας 7, Τζουβελέκας.