Με ανατροπή μεγάλη νίκη, για το παιδικό του Ηροδότου (pics).

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς, με εναλλαγές, στο σκορ, με πάθος, δύναμη, ψυχή και υψηλό θέαμα, το παιδικό του Ηροδότου, πήρε μεγάλη νίκη στην γεμάτη από κόσμο Αλικαρνασσό, επί του Ηράκλειο με 73-65

Οι παίκτες και των δυο ομάδων  εμφάνισαν ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, προσφέροντας γρήγορο μπασκετ, υψηλού θεάματος, με δεδομένο μάλιστα ότι πρόκειται για παιδιά ηλικίας 15-16 ετών.

Οι παίκτες του Στέλιου Καρκανάκη, ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς κατάφεραν να προηγηθούν στο  α' δεκάλεπτο (12-15), όμως οι αθλητές της Μαρίας Γιαλούση, είχαν απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο, με καλές άμυνες και σωστές επιθετικές επιλογές, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και με επί μέρους 13-26 κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα εννέα πόντων (47-56   , στο 30"), κι έδειξε να έχει τον πρώτο λόγο στη νίκη.

Ωστόσο ο Ηρόδοτος , με ένα επιθετικό κρεσέντο στο τελευταίο  δεκάλεπτο και βάζοντας τον κόσμο του στην εξίσωση κατάφερε την ανατροπή , παίρνοντας μάλιστα και διαφορά (καθώς έκανε επί μέρους σκορ 26-09), και ήταν τελικά η ομάδα που πανηγύρισε  την μεγάλη νίκη, αποκτώντας ψυχολογία για την συνέχεια.

Φώτο : "Ε,Σταυρακάκης"-Σύντομα βίντεο -στιγμιότυπα.

ΑΟΝΑ ΗΡΟΔΟΤΟΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ 73-65
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15,22-15 (ημ),13-26,26-09.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (ΓΙΑΛΟΥΣΗ): ΚΟΠΙΔΑΚΗΣ , ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗΣ 10, ΜΠΑΖΟΥΚΗΣ ΕΜ. , ΜΠΑΖΟΥΚΗΣ ΕΛ 8(1), ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ , ΚΑΡΛΗΣ 11(2), ΠΕΡΒΟΛΑΡΑΚΗΣ 4, ΒΑΡΑΚΛΑΣ 19(2), ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ 9, ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ 4, ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑΚΗΣ 2, ΜΑΝΟΥΚΑΚΗΣ 6
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (ΚΑΡΚΑΝΑΚΗΣ): ΚΟΥΤΕΝΤΑΚΗΣ , ΚΑΡΑΠΑΝΟΣ , ΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ , ΠΕΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ 6(1), ΜΑΤΘΑΙΑΚΗΣ 5(1), ΗΛΙΑΚΗΣ , ΓΚΥΖΗΣ 3(1), ΚΟΥΚΙΑΔΑΚΗΣ 8, ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ 8, ΙΝΙΩΤΑΚΗΣ , ΒΑΜΒΟΥΚΑΚΗΣ 20, ΚΑΨΑΛΗΣ 15, ΝΤΑΗΣ