Κοντά στην έκπληξη βρέθηκε Ρέθυμνο Cretan Kings (Vid).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings “τρόμαξε” την ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο, εντούτοις, η Ένωση έφθασε -έστω και δύσκολα- στην τελική επικράτηση (81-74) στο “Νίκος Γκάλης”, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Κρητικοί πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 19-31 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 56-61, ωστόσο, οι γηπεδούχοι, με δικό τους σερί 25-13 στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, πέτυχαν τη νίκη και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο εντός έδρας παιχνίδι με την Μπάνβιτ (24/10, 19:30), για την τρίτη “στροφή” του Basketball Champions League.

Η κρητική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Μούντι βρέθηκε στο +8 (59-51), 1’ και 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά η Ένωση στην συνέχεια ανέβασε την πίεση στην άμυνα της. Από την άμυνα βρήκε ρυθμό και με μπροστάρηδες του Ντούσαν Σάκοτα, Ντελρόϊ Τζέιμς, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη.

O Μάνι Χάρις πραγματοποίησε το ντεμπούτο του, αγωνίσθηκε για 09’30” κι “έγραψε” 2 πόντους (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 1 ριμπάουντ κι ισάριθμη ασίστ. Ο Στέφαν Μούντι, στον αντίποδα, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κρητικών, έχοντας 17 πόντους.

Διαιτητές: Δεσλής – Παντελίδης – Ζαχαρής.
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Ντάνιελς 13 (3/3), Γκούντγουιν 9, Μέντλοκ 13 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 7 (1), Μούντι 17 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2, Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ.

ΑΕΚ - Ρέθυμνο 81-74 Highlights μόνο της 4ης περιόδου | Basket League 3η αγ. {21.10.2017}