Ευρωπαϊκό Εφήβων (U18) | Νίκη και 7η θέση για την Ελλάδα. Κορυφαίοι τα αδέλφια Καλαϊτζάκη.

Με νίκη και την 7η θέση, ολοκλήρωσε, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων η Εθνική Ομάδα, καθώς νίκησε αρκετά εύκολα  την τελευταία μέρα των αγώνων 77-55 τη Βοσνία Ερζεγοβίνη για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18 της Σλοβακίας έχοντας κορυφαίους τα αδέλφια Καλαϊτζάκη.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στην αναμέτρηση, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, πραγματοποιώντας και ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο.

Τα αδέρφια Γιώργος και Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν οι κορυφαίοι Έλληνες με την FIBA, να χαρακτηρίζει MVP τον Παναγιώτη, για δεύτερο συνεχόμενο ματς στην επίσημη σελίδα της.

-Ο Ηρακλειώτης   Γιώργος Καλαϊτζάκης πραγματοποίησε ακόμα  μια ολοκληρωμένη εμφάνιση  καθώς σε 25' 28" λεπτά συμμετοχής  είχε 16 πόντους με 2/5 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, ενώ πήρε  6 ριμπάουντ, μοίρασε μια ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και είχε δυο λάθη.

-Ο αδερφός του Παναγιώτης που αγωνίζεται στον Αρη και αναδείχθηκε MVP για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, είχε 10:16 λεπτά  συμμετοχής, με 15 πόντους με 6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα , πήρε , ένα ριμπάουντ,έκανε  ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Διαιτητές: Μάντινγκερ, Κούκελτσικ, Τσίτσι
Δεκάλεπτα: 12-7, 35-29, 59-41, 77-55
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 16, Καμπερίδης 3, Καλαϊτζάκης Π. 15, Δούβλης 4, Πιλάβιος 2, Δομπρογιάννης 11, Αρσενόπουλος 6, Καμπουρίδης 9, Γάργαλης 2, Λιούνης 4, Βύρλας 5
Βοσνία Ερζεγοβίνη (Ντζίντιτς): Σόλντο 11, Αλικάντιτς, Μπέγκιτς 4, Άντζιτς 3, Ίλιτς 16 Κάμεντζας 10, Σικίρας 6, Μίρκοβιτς 3, Ομέροβιτς, Γιάνκοβιτς 2