menu
kritikobasket.gr
Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης
Menu Drawer Logo
kritikobasket.gr Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης στις 3.8.17 από kreta

Εθνική U18 | Πέρασε στους “8” του ευρωπαϊκού η Ελλάδα (pics).


Την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18 εξασφάλισε η Ελλάδα κερδίζοντας με 71-65 τη Λετονία στην Μπρατισλάβα και θα διεκδικήσει την πρόκριση στους “4” αντιμετωπίζοντας την Τουρκία την Παρασκευή (4/8, 14.30).



-Ο Ηρακλειώτης   Γιώργος Καλαϊτζάκης ήταν εκ των κορυφαίων Ελλήνων, κάνοντας μια ολοκληρωμένη εμφάνιση  καθώς σε 37' 23" λεπτά συμμετοχής είχε 15 πόντους (1/2 βολές, 2/6 δίποντα, 4/9 τρίποντα), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ 3 κλεψίματα , 2 τάπες. .

-Ο αδερφός του Παναγιώτης που αγωνίζεται στον Αρη είχε 02:13 λεπτά  συμμετοχής, χωρίς να σκοράρει και είχε και μια τάπα.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μωραΐτης με 26 πόντους (7/12 δ., 1/7 τρ., 9/11 β.), ενώ ακολούθησαν ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 15 και ο Γιώργος Καμπερίδης με 12. 

Για τους Λετονούς, οι οποίοι θα διεκδικήσουν θέση από την 9η έως τη 16η στη συνέχεια της διοργάνωσης, που γίνεται στη Σλοβακία, 12 πόντους πέτυχε ο Άνριγς Μίσκα και 11 ο Έντγκαρς Καουφμάνις.

Διαιτητές: Κόντε, Χοροζόφ, Ντοντ
Δεκάλεπτα: 21-17, 35-31, 49-51, 71-65
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 15 (7ρ, 6 α, 3κλ, 2κ), Μωραϊτης 26 (4ρ, 3 α, 4κλ), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π., Δούβλης, Δομπρογιάννης 3, Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 12, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 4
Λετονία (Χελμάνις): Ατελμπάουερς 8, Καουφμάνις 11, Ραμάνις, Βισνεβικς 5, Βιτόλινς, Μίσκα 12, Χερμανόφσκις 4, Μπέρκις 4, Σαλένιεκς 5, Βίκσνε, Κάμπους 9, Λάτσις 7


Το πανόραμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U18:
Δεύτερος γύρος (2/8)
Θέσεις 1-16
1. Τουρκία – Ουκρανία 78-76
2. Ελλάδα – Λετονία 71-65
3. Γαλλία – Φινλανδία 66-58
4. Ισπανία – Μαυροβούνιο 87-61
5. Λιθουανία – Σλοβακία 79-55
6. Ρωσία – Ιταλία 64-82
7. Σερβία – Γερμανία 71-64
8. Βοσνία – Σλοβενία 65-59

Προημιτελικοί (4/8)
Θέσεις 1-8
9. Τουρκία – Ελλάδα
10. Γαλλία – Ισπανία
11. Λιθουανία – Ιταλία
12. Σερβία – Βοσνία

Θέσεις 9-16
13. Ουκρανία – Λετονία
14. Φινλανδία – Μαυροβούνιο
15. Σλοβακία – Ρωσία
16. Γερμανία – Σλοβενία

Ημιτελικοί (5/8)
Θέσεις 1-4
17. Νικητές 9-10
18. Νικητές 11-12

Θέσεις 5-8
19. Ηττημένοι 9-10
20. Ηττημένοι 11-12

Θέσεις 9-12
21. Νικητές 13-14
22. Νικητές 15-16

Θέσεις 13-16
23. Ηττημένοι 13-14
24. Ηττημένοι 15-16

Τελικοί (6/8)
Θέσεις 1-2
Νικητές 17-18

Θέσεις 3-4
Ηττημένοι 17-18

Θέσεις 5-6
Νικητές 19-20

Θέσεις 7-8
Ηττημένοι 19-20

Θέσεις 9-10
Νικητές 21-22

Θέσεις 11-12
Ηττημένοι 21-22

Θέσεις 13-14
Νικητές 23-24

Θέσεις 15-16
Ηττημένοι 23-24

-Οι τρεις τελευταίες εθνικές (θέσεις 14-16) θα υποβιβαστούν στη δεύτερη κατηγορία.



Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο kritikobasket.gr GameCenter