Έκανε το καθήκον της στο στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Ελλάδας.

Αφού άφησε πίσω ό,τι κακό έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική ομάδα νίκησε 90-61 την Ισλανδία, στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ, και κέρδισε -εκτός από τους βαθμούς- την απαιτούμενη αυτοπεποίθηση για τα ματς-ντέρμπι κόντρα σε Γαλλία και Σλοβενία.

Παππάς και Πρίντεζης οι πρώτοι σκόρερ, κομβικός ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Προβλημάτισε  ο αριθμός των λαθών, οι χαμένες βολές, οι κακές επιλογές στην επίθεση και η χαλαρότητα στο β' δεκάλεπτο (ιδιαίτερα στο "μισό" του παρκέ), που επέτρεψαν στους Ισλανδούς να επιστρέψουν από το -18!

Το σύνολο του Μίσσα χαλάρωσε αμυντικά, παρασύθηκε από τον τρόπο παιχνιδιού των Ισλανδών και έδωσε την ευκαιρία στην αντίπαλο του όχι μόνο να ροκανίσει τη διαφορά, αλλά να πλησιάσει στο καλάθι.

Στο β’ ημίχρονο η Εθνική ξεπέρασε άμεσα το σοκ και πήρε γρήγορα ξανά διαφορά 11 πόντων, με την Ισλανδία κατά κάποιο τρόπο να ξεμένει από δυνάμεις, ενω ο Θανάσης Αντετοκούνμπο άλλαξε την εικόνα του ματς στην τρίτη περίοδο, με τις άμυνές του και την απίστευτη ενέργεια που έβγαλε στο παρκέ.

Επόμενος αντίπαλος στον α’ όμιλο η Γαλλία (2/9, 16:30/ΕΡΤ1) των τριών διαδοχικών μεταλλίων σε τελική φάση (ασημένιο το 2011, χρυσό το 2013 και χάλκινο το 2015), ενώ η σκανδιναβική ομάδα θα συνεχίσει απέναντι στην Πολωνία (2/9, 13:45/ΕΡΤ2), η οποία επίσης άρχισε με ήττα (90-81 απ’ τη Σλοβενία).

Τα δεκάλεπτα: 10-26, 33-37, 45-61, 61-90

Ισλανδία: Χέρμανσον 7(6ρ), Στέιναρσον, Άκοξ 7, Μπαέρινγκσον 7, Στέφανσον 7, Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 7(1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 3(4ρ, 5ασ), Πάλσον 21(1, 10/10β), Χίλνασον 2, Μπιόρνσον
Ελλάδα: Καλάθης 9(1τρ, 5ρ, 3ασ), Μπουρούσης 7(8ρ, 4ασ, 5λ), Σκούκας 5(1), Παππάς 20(7/9δ, 1/4τρ), Παπαγιάννης, Πρίντεζης 17(6/8δ, 1τρ, 5ρ), Παπανικολάου 10(4ρ), Μάντζαρης 8(2), Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5(1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο 9(3/3δ, 4ρ)