menu
kritikobasket.gr
Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης
Menu Drawer Logo
kritikobasket.gr Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης στις 17.7.17 από kreta

Ευρωπαϊκό U20 mens | Ανετη και την 2η μέρα η Ελλάδα - Το πανόραμα (pics).

Κοινοποίησέ το :
Υποστηρικτής των θεμάτων: kritikobasket.gr › ΕΚΑΣΚ

Με "όπλο" την εξαιρετική της άμυνα, αλλά και την επιθετική της παραγωγικότητα στο β' μέρος η Εθνική μας Νέων Ανδρών επικράτησε με 76-44 της Σουηδίας και έκανε το δύο στα δύο στο Πανευρωπαϊκό, στον όμιλο της Ελλάδας που γίνεται στο κλειστό Κλαδισού στα Χανιά. 

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τους Χρηστίδη και Καρρά κορυφαίους, οι οποίοι τροφοδοτήθηκαν σωστά στο ζωγραφιστό, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή και των Κρητικών Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και Αντώνη Κόνιαρη.

Για την Ελλάδα 24 πόντους έβαλε ο Χρηστίδης, 15 ο Καρράς, 10 ο Χαραλαμπόπουλος, 9 ο Μουράτος, 6 ο εξαιρετικός Κόνιαρης, 5 ο Δίπλαρος, 4 ο Λούντζης και από 2 οι Μιλεντίγιεβιτς, Τάταρης και Σκουλίδας.

Για τη Σουηδία πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπίργκαντερ με 13.

Αύριο, η Ελλάδα παίζει με τη Γερμανία στις 21:15, στο κλειστό Κλαδισού.
ΕΛΛΑΔΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ  79-44
Δεκάλεπτα: 16-9, 34-23 (ημ.), 58-36, 79-44 (Τελ. Αποτ.)
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 4 (1), Μιλεντίγιεβιτς 2, Κόνιαρης 6 (1), Φλιώνης, Καρράς 15, Σκουλίδας 2, Δίπλαρος 5 (1), Χρηστίδης 24 (11/15 διπ.), Χαραλαμπόπουλος 10 (1), Μουράτος 9 (1), Τάταρης 2.
Σουηδία (Σβένσον): Άρβιντσον 10, Χάνσον 5 (1), Λάρσον 5 (1), Σιόλιν, Ίσοβιτς, Λεσέσν 4, Μπέρκελουντ, Μπιργκάντερ 13 (12 ριμπ.), Άπελγκρεν, Μπράντμαρκ 1, Γιόχανσον 6 (1).




ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ:
Ωραίο θέαμα παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στα ματς της 2ης ημέρας του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων ανδρών που έγιναν στο κλειστό Κλαδισού. 
Για τον όμιλο της Εθνικής μας, η Γερμανία συνέτριψε με 90-51 την Τσεχία.

Για το 2ο όμιλο, η Τουρκία κέρδισε εύκολα με 82-66 την Ισλανδία, ενώ η Γαλλία, σε ματς-θρίλερ κέρδισε με 76-73 στην παράταση το Μαυροβούνιο (κ.δ. 63-63).
Τα φύλλα αγώνος των τριών ματς (πλην Εθνικής) της Κυριακής (16/7):

ΓΑΛΛΙΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 76-73 (ΠΑΡ.) 63-63 (Κ.Δ.)
Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Κουνελλές (Κύπρος), Σάραπα (Λευκορωσία). 
Δεκάλεπτα: 15-10, 32-25, 50-43, 63-63, πρτ., 76-73. 
Γαλλία (Τουπάν): Οκόμπο 16, Ονά Εμπό 3, Μπενγκαμπέρ 5, Πουαριέ 6, Γετνά, Ντενίς 4, Γκομπόλ 5, Νουά 13 (10 ριμπ.), Εργκό 11, Γκουντού-Σινιά 6, Βοτιέ 3, Ντιαβαρά 4. 
Μαυροβούνιο (Ντούμπλιεβιτς): Τσόροβιτς, Μπάκιτς 15 (5 ριμπ. 4 ασίστ), Στάροβλαχ 25 (6 ριμπ.), Βοΐνοβιτς 5, Βούκτσεβιτς, Γκρκόβιτς 3, Καλουτζέροβιτς, Γιόκιτς 2, Τσέκιτς, Πόποβιτς 23 (15 ριμπ.). 

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ 82-66
Διαιτητές: Αουνκρόγκερς (Λετονία), Βονκ (Κροατία), Χρούσα (Τσεχία). 
Δεκάλεπτα: 13-14, 39-29, 59-43, 82-66.
Τουρκία (Ερνάκ): Γιουρτσεβέν 14 (9 ριμπ.), Ντουρμάζ 7, Αλ 5, Τασκιράν 9, Ουλκέρ 4, Αρνά 27 (12 ριμπ., 8 ασίστ), Χαβσά 6 (10 ασίστ), Καραχάν, Ατάρ 2, Ντογκάν 2, Γιλμάζ 6.  
Ισλανδία (Στέφανσον): Χ. Χέρμανσον 5, Α. Χέρμανσον, Γκούντμουντσον 6, Βίγκνισον 2, Πάλσον 8, Θορμπιάναρσον 9 (7 ριμπ.), Γιόνσον, Στέφανσον 12 (6 ριμπ.), Χάλντορσον 2, Γκίλφασον 10 (7 ριμπ.), Κρίστιανσον, Χλίνασον 12 (10 ριμπ.).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ 90-51
Διαιτητές: Μάριτσιτς (Σερβία), Μπίγεντιτς (Βοσνία), Χέρμπερτσον (Ισλανδία). 
Δεκάλεπτα: 18-5, 43-33, 72-42, 90-51
Γερμανία (Ρεντλ): Τσέεμπ, Μπέισλαγκ 4, Σμίκαλε 10, Χούιτς 11, Γιάλοβ 4, Σνάιντερ 14, Βάγκνερ 8, Βανκ 4, Φρόιντενμπεργκ 2, Κράτσερ 15, Κιλ 6, Κράμερ 12. 
Τσεχία (Τσούντεκ): Ντλούγκος, Βάνα 15, Γκόγκα 4, Μπουκοβιάν, Σέναλ 4, Κόλαρ 6, Νάμπελεκ 2, Γέλινεκ 6, Κόζακ 4, Ρουμπ, Νόβακ 5, Τούμα 5 


ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ:
Αποτελέσματα-Βαθμολογία-Πρόγραμμα

Α’ Όμιλος
15 Ιουλίου
Σουηδία-Γερμανία 72-66
Τσεχία-Ελλάδα 47-88

16 Ιουλίου
Γερμανία-Τσεχία 90-51
Ελλάδα-Σουηδία 79-44

Βαθμολογία
1.Ελλάδα 2-0
2.Γερμανία 1-1
3.Σουηδία 1-1
4.Τσεχία 0-2

17 Ιουλίου
16.45 Τσεχία-Σουηδία
21.15 Γερμανία-Ελλάδα

Β’ Όμιλος

15 Ιουλίου
Ισλανδία-Γαλλία 50-58
Μαυροβούνιο-Τουρκία 73-69

16 Ιουλίου
Γαλλία-Μαυροβούνιο 76-73
Τουρκία-Ισλανδία 82-63

Η βαθμολογία
1.Γαλλία 2-0
2.Μαυροβούνιο 1-1
3.Τουρκία 1-1
4.Ισλανδία 0-2

17 Ιουλίου
14.30 Μαυροβούνιο-Ισλανδία
19.00 Γαλλία-Τουρκία

Γ’ Όμιλος

15 Ιουλίου
Ουκρανία-Λιθουανία 79-92
Ισραήλ-Λετονία 90-54

16 Ιουλίου
Λετονία-Ουκρανία 62-75
Λιθουανία-Ισραήλ 88-94

Βαθμολογία
1.Ισραήλ 2-0
2.Λιθουανία 1-1
3.Ουκρανία 1-1
4.Λετονία 0-2

17 Ιουλίου
16.45 Ουκρανία-Ισραήλ
19.00 Λετονία-Λιθουανία

Δ’ Όμιλος

15 Ιουλίου
Σλοβενία-Ισπανία 59-91
Ιταλία-Σερβία 69-77

16 Ιουλίου
Σερβία-Σλοβενία 82-57
Ισπανία-Ιταλία 83-72

Βαθμολογία
1.Ισπανία 2-0
2.Σερβία 2-0
3.Ιταλία 0-2
4.Σλοβενία 0-2

17 Ιουλίου
14.30 Ιταλία-Σλοβενία
21.15 Ισπανία-Σερβία

Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο kritikobasket.gr GameCenter