Ήταν υπέροχος, αλλά άτυχος ο ΟΦΗ, με τους Τιτάνες Παλαμά.

Ύστερα από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΟΦΗ, παρά τις ατυχίες,ς να καταθέτει ψυχή, σε να ακόμα ματς  που κρίθηκε στις λεπτομέρειες ηττήθηκαν από τους  Τιτάνες Παλαμά με 40-42,, που  πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην τελική φάση του 28ου Πανελληνίου Κορασίδων,

Κρίμα κι αδικο. Μια απο τις ταλαντούχες ομάδες του Πανελληνίου των Κορασίδων, που διεξαγεται στον Βόλο, ο ΟΦΗ αν και επαιξε σύχρονο και ελκυστικό μπάσκετ, πλήρωσε για μια ακόμα φορα ακριβά τα λάθη του γνωρίζοντας την τρίτη του ηττα σε ισάριθμους αγώνες .

Η ομάδα του Νίκου Δελατόλα , που ομολογουμένως έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ, απέναντι σε μια ακόμα ψηλότερη και δυνατότερη ομάδα, πιέσε την πρώτη πάσα από τα πρώτα λεπτά, έκλεψε, έτρεξε, έβγαλε εξαιρετικές άμυνες (4 φορές οι Τιτάνες έμειναν "με την μπάλα στα χέρια") ,μπήκε στο καλάθι με πολλούς τρόπους , ωστόσο ατυχία και λάθη δεν επέτρεψαν στις "ασπρόμαυρες" να πανηγυρίσουν την νίκη.

Μια νίκη που έφερε πίκρα και στεναχώρια στην αποστολή και στους πολλούς γονείς-συγγενείς, που έχουν έρθει εδώ ωστόσο αυτά είναι μαθήματα , που με την σωστή διαχείριση μόνοι κερδισμένη θα βγει η ομάδα.

Κι αν κρίνουμε απο τις ομιλίες του Νίκου Δελατόλα αλλά και του Σίμων Καμπάκα (που βρισκεται από σήμερα στον Βόλο), μετά την λήξη, η ομάδα βαδίζει στον σωστό δρόμο...

Πριν το ματς κατά την διάρκεια της προθέρμανσης τραυματίστηκε σοβαρά η Τζανετή (διάστρεμμα) και η Σφακιανάκη (στον μηρό), που όμως "έσφιξε τα δόντια" αγωνίστηκε.

Στην εξελιξη του αγώνα,  οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία σε όλο το παιχνίδι.
Οι Τιτάνες προηγήθηκαν με διαφορά πέντε πόντων (38-33) στο 35ο λεπτό, όμως οι Κρητικές με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Με γκολ-φάουλ της Πατούνη η ομάδα του Παλαμά ξαναπήρε την πρωτοπορία, ενώ με βολή της Καρακώστα γράφτηκε το τελικό αποτέλεσμα περίπου ενάμιση λεπτό πριν την τελική κόρνα.

ΓΣ Τιτάνες Παλαμά – ΟΦΗ 42-40
Δεκάλεπτα: 10-10, 19-21, 32-33, 42-40
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ  (Χαντζιάρας): Κατσιαούνου, Ντούλα Αλ., Τσάρη, Καρακώστα Μ. 1, Μπενέκη 18, Καρακώστα Ε. 1, Πατούνη 13, Μπακρατσή 3(1), Ντούλα Αθ., Κατσή 6.
ΟΦΗ (Δελατόλας-Καραπαναγιώτη): Φραγκάκη, Ιατράκη 2, Παπαδάκη, Βατσινά 2, Κουρατόρα 17(2), Παπαμαρκάκη 19(2), Σφακιανάκη, Λιόντα.