Εθνική Νέων Γυναικών | Πρεμιέρα με το δεξί, 72-42 της Ισλανδίας.Τι εκαναν οι Κρητικές.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (Β’ κατηγορίας) που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ η Εθνική Ομάδα. Επικράτησε με 72-42  της Ισλανδίας μετά από καλή εμφάνιση έχοντας για πρώτη σκόρερ τη Φασούλα με 22 πόντους.

Οι Κρητικές είχαν την δική τους συμβολή στο ματς, βοηθώντας την Εθνική μας, να πάρει αυτήν την άνετη νίκη.

Η Τζουγκράκη αγωνίστηκε για 20:09" ειχε 2 ασίστ και 4 πόντους με ένα τρίποντο.

Η Καρλάφτη αγωνίστηκε για 19:40' , ειχε 3 ασίστ, 1 κλέψιμο κι ένα μπλοκ , σημειώνοντας 7 πόντους μ ένα τρίποντο.

Η Δανδουλάκη αγωνίστηκε για 7:30", είχε 1 ριμπάουντ και 2 πόντους.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Εθνική Νέων Γυναικών άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να «χτίζει» μια διαφορά με όπλο την άμυνά της. Η Ελλάδα 8.30 από την έναρξη του αγώνα ήταν μπροστά με 20-9, ενώ στη συνέχεια και με την άνοδο της Φασούλα που είχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 39-21 στο 20ο λεπτό.

Η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και ανέβασε τη διαφορά στο +23 (48-25) με καλάθι της Φασούλα, λίγο αργότερα έγινε το 53-26 με τρίποντο της Τζουγκράκη με το σκορ να είναι 57-34 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τίποτε δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Εθνική να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, η διαφορά έφτασε και στο +34 (72- 38) και τελικά να σημειώνει μια άνετη νίκη με 72-42  επί της Ισλανδίας.

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-21, 57-34, 72-42
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 4(1), Στεφάνου 2, Βιντσιλαίου Α. 2, Κολλάτου 12, Κατσαμούρη 2, Βιντσιλαίου Σ. 4, Ντάνου 7(1), Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 7(1), Δανδουλάκη 2, Δημητριάδου, Φασούλα 22.
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χραφνκελσντότιρ 4, Αρναρντότιρ 2, Σιγκουρνταντότιρ 1, Γιονσντότιρ Τ. 5, Σταϊντορσντοτιρ, Φαλσντότιρ, Αγκουστσντότιρ 9, Γκουναρντότιρ Ε. 4, Γκουναρντότιρ Μπ., Πετουρσντότιρ 8, Ρομπερτσντότιρ 8,  Γιονσντότιρ Ι. 1.