Εργο...ανατροπή και νίκη..χρυσάφι στην Νίκαια !(75-81).

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, τόσο σε άμυνα αλλά ιδίως στην επίθεση, ο Εργοτέλης, πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Ιωνικό, με 75-81 ,δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, ενόψει και της συνέχειας.

Η σημαντική αυτή επιτυχία γίνεται ακόμα πιο σπουδαία από το γεγονός ότι η γηπεδούχος ομάδα μετρούσε οκτώ νίκες στα τελευταία εννέα παιχνίδια, διαθέτει μια πολύ δυνατή έδρα και παλεύει για την 3η θέση, που ίσως οδηγήσει στην Α2,

Η ομάδα του κόουτς Μακράκη παρά του ότι έμεινε πίσω στο σκορ για 37 λεπτά περίπου (67-63), έμεινε συμπαγής, έχοντας ξεκάθαρη αγωνιστική ταυτότητα στο παιχνίδι της, φτάνοντας δίκαια στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, παραμένοντας "ζωντανή" στην μάχη της παραμονής.

Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς στο δεκάλεπτο είχαν προβάδισμα έξι πόντων ,ενώ στο 18:00, μ ένα ξέσπασμα, πήραν διψήφια διαφορά πόντων (28-18).

Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη ωστόσο είχε τις απαντήσεις και με σερί 18-03, έφερε στο ημίχρονο την διαφορά στους -3 με το σκορ να κλείνει στην ανάπαυλα στο 39-36.

Στην επανάληψη, οι Νικαιώτες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν 46-42 στο 24'.

Η αντίδραση του Εργοτέλη ήταν άμεση και στο 27.00" μείωσε στον πόντο (50-49).

Σε εκείνο το σημείο ο Εργοτέλης έδειξε να αποσυντονίζεται και έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους, να κλείνουν το γ΄δεκάλεπτο στους +8 (57-49).

Στην τελευταία περίοδο, ο Εργοτελης μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στα αμυντικά του καθήκοντα, και ολοκληρώνοντας σωστά τις επιθέσεις, έχοντας το εύκολο καλάθι με τον Χουχούμη,αρχικά μείωσε σε 59-57 στο 32:00, ενώ στο 36: βρέθηκε στο -4!(67-63), στην συνέχεια εξάλειψε τη διαφορά και ισοφάρισε αρχικά , περνώντας αργότερα  και μπροστά με βραχεία κεφαλή.

Από εκείνο το σημείο και για υπόλοιπα λεπτό, έγινε ένας  άλλος αγώνας.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντεπιτεθεί, ωστόσο ο Εργοτελης  κρατήθηκε, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά και πήρε μια μεγάλη νίκη.

Σ.Σ : Η ανάλυση του αγώνα έγινε με βάση την εξέλιξη του σκορ (Ιωνικός Νικαίας.-Εργοτέλης 16-10 (10’), 29-23 (15’), 37-28 (18’), 39-36 (20’), 46-42 (24’), 50-49 (27’), 59-57 (32’), 67-63 (36’), 75-81

-Όλοι τους ήταν υπέροχοι. Όλοι όμως! Και ακόμα πιο μάγκες, όταν παρά του ότι ήταν για 36:00' πίσω στο σκορ , η ομάδα δε θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα.

Ακόμα και οι πέντε έφηβοι!! που είχε στον πάγκο ο Μακράκης.

Έπαιξαν αυτό που είναι ικανοί να παίζουν, μόνο που πλέον το συνειδητοποιούν και οι ίδιοι.

Γι αυτό το λόγο, η υποστήριξη του κόσμου , όπως μόνον ο λαός του Εργοτέλη ξέρει, είναι κάτι παραπάνω από σημαντική.

Πάνω απ’ όλα, για να έχει αξία το μεγάλο αυτό διπλό  , πρέπει να βρεθεί στο Λίντο Σάββατο στις 16:00 με τον Μανδραϊκό.

Ο Χουχούμης με 26 πόντους, ο Καρακωσταντάκης με 20 και οι Γεωργούτσος (15), Καραλής (10), οι κορυφαίοι σκόρερ.

ΙΩΝΙΚΟΣ - ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 75-81
Δεκάλεπτα: 16-10, 39-36 (ημ.), 57-49, 75-81.

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν.(Γούναρης): Βασιλόπουλος 14, Παναγιωταράς 15, Καπινιάρης 13, Βουγιούκας 8, Πετρόπουλος 15, Μπολάτογλου 2, Περσίδης 8.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Γεωργούτσος 15 (1), Καρακωνσταντάκης 20 (2), Σταράκης , Βερτούδος 8, Χουχούμης 28 (6), Καραλής 10 (1), Χασάπης, Ξενάκης, Μανιαδής, Σκανδαλάκης, Γαλανάκης.