"Βαρύς" έπεσε ο Αστακός, για το Ηράκλειο.

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 27ης αγωνιστικής, το Ηράκλειο γνώρισε βαριά ήττα από τον Αίολο Αστακού στην έδρα του,  ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 93-51.

Το ματς διεξήχθη στις 12 το μεσημέρι, φαίνεται ότι επηρέασε την διάθεση των παικτών του Γιάννη Βισκαδουράκη, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, που προσαρμόστηκαν άρτια στην ώρα και έχοντας σοβαρότητα, υψηλή διάθεση και ενέργεια πέτυχαν τον στόχο, ενώ ο κόουτς Κουταλιανός, βρήκε την ευκαιρία και μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής ανάμεσα στους 12 που είχε στην αποστολή.

Η ομάδα του Αστακού Αιτωλοακαρνανίας, ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, και έτσι προηγήθηκε με 17-4 και 51-22 στο ημίχρονο.

Ο αγώνας είχε ήδη κριθεί και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια τυπική διαδικασία με τον Αίολο να παίρνει την εμφατική νίκη με 93-51.

Από τους νικητές ο Λυμπάρης είχε 17 πόντους ενώ ο Κατσαρές 15 και οι Κακλαμάνος και Κιτσούλης από 13.

Από το Ηράκλειο ο Λόλας για ενα ακομα ματς κορυφαίος,  σημείωσε 17 και ο Κουπίδης 13.

AΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΗΡΑΚΛΕΙΟ 93-51
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Καρακάσης-Τσακαλογιάννης
Δεκάλεπτα: 28-13, 51-22 (ημ.), 71-44, 93-51.
Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 5 (1), Θεοδωράκος 7 (1), Κουμπούρας, Παπαδιονυσίου, Κατσαρές 15 (2), Γκατζιάς 8, Κακλαμάνος 13 (3), Κιτσούλης 13, Κασαμπαλής 11, Χαρισμίδης 1, Λυμπάρης 17, Γκιζόγιαννης 3.
Ηράκλειο (Βισκαδουράκης): Λόλας 17, Παπαδάκης 6 (1), Μαραγκάκης, Κουπίδης 13, Πετράκης 3, Τσερκιτζόγλου 3 (1), Γουμενάκης, Πάλλης 7, Λάτοβιτς 2