44ο Πανελλήνιο Εφήβων | Ήττα από τον Πιερικό, για τον Εργοτέλη(Pics+vid).

Δεν τα κατάφερε η Εφηβική ομάδα του Εργοτέλη, που αν και ήταν ανταγωνιστική,υ ηττήθηκε, μετά από μεγάλη μάχη, από τον Πιερικό Αρχέλαος που επικράτησε με 56-68 στο κλειστό γυμναστήριο της Κατερίνης, στο 44ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων .

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά.  Ο Εργοτέλης κατάφερε με γκολ-φάουλ του Μανιάδη να προηγηθεί με 8-4 και λίγο αργότερα με 11-4. Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε για πρώτη φορά με  γκολ-φάουλ του Τσιρογιάννη (16-17), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με απίστευτη αστοχία και από τους δύο συλλόγους και επιμέρους σκορ 4-2 μετά από έξι περίπου λεπτά. Ο Πιερικός Αρχέλαος έφθασε να προηγείται και με 20-27 στο 17ο λεπτό, ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους δέκα (24-35) με τρίποντο του Ζησόπουλου που σημείωσε 11 σερί πόντους. Η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να μειώσει σε 29-35 στο τέλος της περιόδου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πιερικός πήρε μια διαφορά μεγαλύτερης των δέκα πόντων και την διατήρησε με αυξομειώσεις. Στο 28ο λεπτό, όμως ο Εργοτέλης με σερί 8-0 μείωσε σε 39-43, ενώ έκανε το 45-49 στο 32ο λεπτό. Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν να καταφέρουν κάτι καλύτερο και ο Τσιρογιάννης με τρίποντο ξανάδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στην ομάδα της Πιερίας (49-59 στο 37ο λεπτό) κάτι που διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.

Εργοτέλης-Πιερικός Αρχέλαος 56-68
Δεκάλεπτα: 16-17, 29-35 (ημ.), 40-47, 56-68
Διαιτητές: Ξέρας-Σπυρόπουλος
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 4, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (2), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 22 (3), Μανιάδης 12 (1), Πετροσιάν 4, Κεφαλογιάννης 3 (1), Μέτα, Αναστασάκης.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 5 (1), Ταβαντζής 8, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 14 (4), Παρμακτσίδης 4, Τζιοβάρας, Χατζηλάμπρου, Τσιλιγγαρίδης 8, Τσιρογιάννης 29 (1), Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης.