menu
kritikobasket.gr
Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης
Menu Drawer Logo
kritikobasket.gr Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης στις 4.4.17 από kreta

31ο Νενανίδων | Το πρόγραμμα της Τελικής φάσης, Ο Ηρόδοτος στα προκριματικά.

Κοινοποίησέ το :

Ο ΟΦΗ κατέκτησε το πρωτάθλημα μπάσκετ νεανίδων για πρώτη φορά στην ιστορία του νικώντας 68-40 στα Χανιά τον Πλατανιά τη στιγμή που έχανε στην Αλικαρνασσό το Αρκάδι με 54-43 από τον Ηροδότου (αν κέρδιζε η ομάδα του Ρεθύμνου θα έπαιρνε τον τίτλο ανεξάρτητα το τι θα έκανε στα Χανιά ο ΟΦΗ). 

Η ομάδα του Νίκου Δελατόλα πήρε τον τίτλο διότι ήρθε πρώτη στην ισοβαθμία κορυφής με τον Ηρόδοτο και χθες το βράδυ (03/04), αποφασίστηκε να μην συμμετέχει  στο Πανελλήνιο νεανίδων, καθώς η ομάδα  έχει στη δύναμή του μόλις τρεις νεάνιδες (ουσιαστικά δυο καθώς η μια συμμετέχει στη Γυναικεία ομάδα) και αρκετές κορασίδες (γεν. 2001 και μικρότερες) αλλά η ΕΟΚ δέχεται μόλις 4 κορασίδες. 

Λόγω της σύμπτωσης των προκριματικών Κορασίδων με τα τελικά Νεανίδων, ο ΟΦΗ αδυνατεί να βρεθεί στην τελική Νεανίδων και την θέση του παίρνει  ο  Ηρόδοτος ο οποίος έχει δικαίωμα να πάρει μέρος ως δεύτερος κι εκείνος δεν έχει πρόβλημα με αριθμό αθλητριών.

Να διευκρινίσουμε ότι ακριβώς το ίδιο έγινε στην ΕΣΚΑ-Η, με τον Έσπερο ΑΟΠΑ, να κατακτά τον τίτλο, αλλά λόγω συμμετοχής μόνο μιας Νεανίδας, θα την εκπροσωπήσει ο δευτεραθλητής Απόλλων Πατρών. 

Παράλληλα όπως μας έστειλε φίλος της στήλης , μας ενημέρωσε ότι η ΕΣΚΑΒΔΕ στέλνει εκπρόσωπο στα προκριματικά του Πανελληνίου (Β φάση), με διαφορετικό τρόπο.

Δηλαδή  για 2η συνεχόμενη χρονιά, υπάρχει πρωταθλητής χωρίς να έχει γίνει ποτέ πρωτάθλημα νεανίδων. 

Απλά ανακηρύχθηκε φέτος πρωταθλητής "δια βοής ο Πήγασος Αγρινίου" για φέτος και πέρυσι η Νίκη Λευκάδας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ 31ου ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ 2016 – 2017


ΣΩΜΑΤΕΙΑ
ΝΙΚΗΤΗΣ Α’ ΟΜΙΛΟΥ
ΝΙΚΗΤΗΣ Β’ ΟΜΙΛΟΥ
ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’ ΟΜΙΛΟΥ
ΠΡΩΤ/ΤΗΣ ΕΣΚΑ
ΠΡΩΤ/ΤΗΣ ΕΣΚΑΝΑ
ΠΡΩΤ/ΤΗΣ ΕΚΑΣΘ
ΗΜ/ΝΙΕΣ


ΤΕΤΑΡΤΗ  19/04/2017
ΩΡΕΣ  ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 
16.00   ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’ – ΕΚΑΣΘ
18.00   ΕΣΚΑ – ΝΙΚΗΤΗΣ Β’
19.30   ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
20.00   ΕΣΚΑΝΑ – ΝΙΚΗΤΗΣ Α’

ΠΕΜΠΤΗ  20/04/2017
16.00   ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’ – ΕΣΚΑ
18.00   ΕΚΑΣΘ – ΕΣΚΑΝΑ
20.00   ΝΙΚΗΤΗΣ Α’ – ΝΙΚΗΤΗΣ Β’

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  21/04/2017
15.00    ΕΣΚΑΝΑ – ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’
17.00    ΕΣΚΑ – ΝΙΚΗΤΗΣ Α’
19.00    ΝΙΚΗΤΗΣ Β’ – ΕΚΑΣΘ

ΣΑΒΒΑΤΟ  22/04/2017
14.00    ΕΣΚΑ – ΕΣΚΑΝΑ
16.00    ΕΚΑΣΘ – ΝΙΚΗΤΗΣ Α’
18.00    ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’ – ΝΙΚΗΤΗΣ Β’

ΚΥΡΙΑΚΗ 23/04/2017
09.30    ΕΚΑΣΘ – ΕΣΚΑ
11.30    ΝΙΚΗΤΗΣ Β’ – ΕΣΚΑΝΑ
13.30    ΝΙΚΗΤΗΣ Α’ – ΝΙΚΗΤΗΣ Γ’
15.00    ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ



Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο kritikobasket.gr GameCenter