Νίκη και βήμα για τα πλέι οφ το Ρέθυμνο Cretan Kings στην Πάτρα!

Το Ρέθυμνο πέρασε νικηφόρα με 84-80 από την Πάτρα, απέναντι στον Προμηθέα, για την 22η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και έκανε ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την παρουσία του στα πλέι οφ. Νίκη διπλής σημασίας για τους κρητικούς, καθώς είχαν νικήσει και στο πρώτο ματς με 104-97.

Για τους νικητές που είχαν το εξαιρετικό 11/25 τρίποντα (44%), ξεχώρισαν οι Φιτζπάτρικ (19π., 5ριμπ., 4ασίστ) και Λέμον Τζούνιορ (23π., με 10/13διπ.).

Από την άλλη οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τα 15 λάθη τους και την κακή άμυνα στα κρίσιμα τελευταία πέντε λεπτά. Είχαν πάντως κορυφαίους τους Μουρ και Τζόουνς με 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Σημαντικό τρίποντο από τον Τάλτσον στα 2,5 λεπτά με το οποίο έγινε το 76-81, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 76-83 με 1:30 για το φινάλε. Αντιθέτως ο Φαγέ αστόχησε σε προσπάθεια τριών πόντων για τον Προμηθέα, με το σκορ στο 80-83.

Γενικότερα το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με πολλές εναλλαγές στην πρωτοπορία.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-43, 66-65, 80-84

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Αγγέλου): Γκίκας 7 (1), Πέττας 2, Φαγιέ 14 (2), Σαρικόπουλος, Μουρ 18 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Μπλάσινγκεϊμ 2, Γερομιχαλός 4, Ντίκερσον, Τζόνσον, Τόντιτς 11 (1), Τζόουνς 15 (2).
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βετούλας): Χριστοδούλου 7 (1), Αρνολντ 10 (1), Φιτζπάτρικ 19 (4), Σάφτενααρ 4, Λέμον 23, Ραζής, Τάλτον 13 (3), Καμπερίδης 3 (1), Γιαννόπουλος 5 (1).

Πηγή: sentragoal.gr