Δυνατός ο ΟΦΗ στην Νίκαια και διπλό επί του Αρη.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, τόσο σε άμυνα αλλά ιδίως στην επίθεση, ο ΟΦΗ πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στο Αρη Νικαίας,, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα, απολαμβάνοντας την βαθμολογική του θέση, στις παρυφές της κορυφής..

Η ομάδα του Γιάννη Κόκκινου ήταν από την αρχή το "αφεντικό" της αναμέτρησης στην Νίκαια και με κορυφαίους τους Αγαπιάδης (27π.) και Ξενάκη(20π.) κατάφερε να επικρατήσει με 85-79 από την δύσκολη έδρα του Άρη Νίκαιας.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ την τρίτη περίοδο, μάλιστα η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ισχνό προβάδισμα του ΟΦΗ (63-62).

Οι Κρητικοί ήταν εύστοχοι και με αυτοπεποίθηση στο φινάλε και πήραν μια δίκαιη νίκη.

Ξενάκης και Αγαπιάδης με την εμπειρία τους,οδήγησαν τον ΟΦΗ στην εκτός έδρας νίκη.