Στην παράταση "διπλό" για το Εφηβικό του Ηράκλειο.

Σ ένα ματς μ έντονες συγκινήσεις και πολλές ανατροπές , όσον αφορά το προβάδισμα στο σκορ, που κρίθηκε στην παράταση, το Ηράκλειο επικράτησε στο Καμπάνι του Ακρωτηρίου με 65-67 κι έμεινε ζωντανό στην υπόθεση του τίτλου.

Η ομάδα του Μ.Πετράκη, ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με καλές άμυνες και εύστοχες κατοχές, προηγήθηκε 17-03, δείχνοντας πως έχει το "πάνω χέρι".

Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του ματς άλλαξε ...άρδην, με τους παίκτες του Αθ. Αζά να αντιδρούν ψυχωμένα και με ένα σερί 20-06, έφεραν σε ισορροπία το ματς στο ημίχρονο (23-23).

Το Ηράκλειο στο τρίτο δεκάλεπτο είχε απαντήσεις και παίζοντας όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε 36-44.

Και εκεί που όλοι πίστευαν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν με το ροζ φύλλο, η Χανιώτικη ομάδα έβγαλε πάθος και εγωισμό στην τελευταία περίοδο και ξαναπήγε το ματς στα ίσα, οδηγώντας το στην παράταση.

Εκεί το Ηράκλειο,  κατάφερε στις λεπτομέρειες να πάρει την σπουδαία νίκη, που το κρατά σε απόσταση βολής από τον Εργοτέλη.

-Ο Κωσταριδάκης με τον Μπομπολάκη και τον Γαλανάκη ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους.

-Επιθετικό πλουραλισμό έδειξε το Ηράκλειο με 4 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

ΑΚΡΩΤΗΡΙ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ 65-67 (παρ.) , (56-56 κ.α).
Δεκάλεπτα: 03-17, 23-23 (ημ.), 36-44, 56-56 κ.α 65-67 παρ.

ΑΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟΥ (Α.Αζάς): Μαυρεδάκης , Σπυριδάκης , Νεονάκης 2, Μπομπολάκης 15(2), Φασαράκης , Γαλανάκης 11, Φυντριλάκης 1, Κογχυλάκης , Παπουτσάκης 8, Τζαγκαράκης 1, Κωσταριδάκης 27(3).
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Πετράκης Μ.): Κίτσος- Καλυβιανάκης Κ. 11(3), Φραγκιαδάκης 2, Πετράκης 2, Καλομοίρης 14(1), Γεωργόπουλος 9(1), Μαρνελάκης 5, Κυπριωτάκης 11, Μανουσάκης 2, Μαραγκουδάκης 11(1), Κίτσος- Καλυβιανάκης Ι.