Ρέθυμνο Cretan Kings | "Κακός δαίμονας",για την ΑΕΚ το Ρέθυμνο.

Το  Ρέθυμνο Cretan Kings σε καρναβαλικούς ρυθμούς, επικράτησε με 72-65 της ΑΕΚ για την 18η αγωνιστική της Basket League και διατήρησε τη θετική παράδοση που έχει κόντρα στους “κιτρινόμαυρους” στην έδρα του, ενώ παράλληλα έκανε καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα playoffs, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τορλίν Φιτζπάτρικ.

Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς για τους γηπεδούχους κόντρα στους “κιτρινόμαυρους”, ενώ για την ΑΕΚ ήταν ...τρίτη και… φαρμακερή για την “Ένωση”, η οποία αφού τη γλίτωσε κόντρα σε Κύμη και Τρίκαλα στο ΟΑΚΑ, την… πάτησε σε μια έδρα όπου δεν έχει νικήσει ποτέ στην Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα που μετά το 24΄δεν είχε τη βοήθεια του Σάφτεναρ, ο οποίος τραυματίστηκε (διάστρεμμα), κατέθεσε πάθος και αποφασιστικότητα, ειδικά στο β΄ ημίχρονο. Κατάφερε να ξεπεράσει τη νευρικότητα και τά άσχημα ποσοστά του α΄ μέρους και ανάγκασε την ΑΕΚ να την κυνηγάει συνέχεια στο σκορ.

Ο Φιτζπάτρικ ( 24 π., 4/4 β., 4/8 διπ., 4/8 τρ., 7 ρ., 4 ας) ήταν ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Χριστοδούλου στα δύο τελευταία δεκάλεπτα.

Η ΑΕΚ που γυρόφερνε με την ήττα στους τελευταίους αγώνες της, δεν την απέφυγε στο Ρέθυμνο, χωρίς όμως αυτή να την επηρεάσει βαθμολογικά, όσον αφορά την τρίτη θέση. Εκτός από τον Ντίξον που κι αυτός φορτώθηκε από το τρίτο δεκάλεπτο με τέσσερα φάουλ, δεν είχε άλλον παίκτη που να μπορεί να την ξεκολλήσει επιθετικά.