Δεν σταματάει πουθενά το παιδικό του Ηράκλειο, που "καθάρισε" και τον Εργοτέλη.

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε η ομάδα του Ηρακλειο και συνεχίζει ακάθεκτο στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας παίδων.

Οι κυανόλευκοι επικράτησαν με 98-51, του Εργοτέλη σε ένα ματς που τα προηγούμενα χρόνια, αποτελείωσε την..επιτομή των ντέρμπι, στην Αλικαρνασσό, στο παιχνίδι που άνοιξε πρώτο χρονικά την 11η αγωνιστική.

Από το ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Γιώργου Μυλωνάκη προσπάθησαν να δημιουργήσουν μια διαφορά ασφαλείας και τα κατάφεραν. Προηγήθηκαν με 29-15, στον δεκάλεπτο του ματς, χωρίς οι φιλοξενούμενοι να μπορέσουν να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα παρέμεινε ίδια και το Ηράκλειο ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 45-27, έχοντας προβάδισμα 18 πόντων.

Στην συνέχεια οι "κιτρινόμαυροι" κατέρρευσαν", και υποτάχθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο που έκλεισε με διαφορά 31 πόντων για τους γηπεδούχους (75-44).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με τους παίκτες του Ηράκλειο να έχουν συνέχεια πατημένο … το γκάζι και πήραν ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 98-51

Ηράκλειο - Εργοτέλης 98-51
Δεκάλεπτα:  29-15, 45-27 (ημίχ.), 75-44, 98-51.

Ηράκλειο  (Μυλωνακης) :Φλουρης, Γκιζης 8, Σπυριδακης 12, Αλεξακης 10 (1),Στιβακτακης 20 (2), Ξενικακης, Μηλαθιανακης 10 (1), Κιτσος 10, Βαρβερακης 9 (1), Ηλιακης,Βαμβουκακης 19 (3).
Εργοτέλης (Πινακουλακης): Λαγουδακης 6, Καραταρακης 5,Μανιαδης 6, Κουκιαδακης 10 (2),Τσαγκαρακης, Φουντουλακης, Αναστασακης 14 (3), Ομηρολης 2, Γιαννουλακης, Πετροσιαν 8, Φασουλακης.