Λύγισαν στο τέλος οι παίδες του ΑΟΑΝ EUROPLAN.

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση του ΑΟΑΝ EUROPLAN δεν συνοδεύτηκε με νίκη, καθώς μετά το Ρέθυμνο και τον ΑΓΟΡ έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο και απέναντι στο φιλόδοξο Ακρωτήρι χάνοντας στις λεπτομέρειες 40-47.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΑΟΑΝ EUROPLAN απεικονίζουν ως ένα βαθμό το παιχνίδι, καθώς ήταν αρκετά ικανοποιητικά και δικαιολογούν την εξαιρετικό πρόσωπο των «κυανόλευκων»: 5/5 βολές, 10/19 δίποντα, 5/26 τρίποντα, 45 ριμπάουντ(39 αμ 6 επ), 23 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 κερδισμένα φάουλ, 21 λάθη, 5 κοψίματα.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες όπου στο 5΄ το σκορ ήταν μόλις 6-0 για τον ΑΟΑΝ με δύο καλάθια του Δαβράδου και στο 7΄ ο Τραυλός διαμόρφωσε το 8-2, ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ο Δαβράδος και πάλι έκανε το 11-6 που ήταν σκορ περιόδου. Ο ΑΟΑΝ μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου και προηγήθηκε 13-6 με καλάθι του Ζερβάκη, ενώ στο 16΄ το σκορ έγινε 15-8 με καλάθι του Κουτσάκη και όλα έδειχναν ότι εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και οι λύσεις που έβρισκε στην επίθεση θα του έδιναν την ώθηση για να γίνει το… αφεντικό του ματς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Χανιώτες γνωρίζοντας ότι ο Κουτσάκης αποτελεί τον μεγαλύτερο επιθετικό κίνδυνο του ΑΟΑΝ, τον έπαιξαν προσαρμοσμένη άμυνα με πολλές βοήθειες και άρνηση να πάρει την μπάλα γι αυτό άλλωστε έμεινε στους 2 πόντους και έκανε μόλις 4 σουτ.

Στο 18΄ το σκορ έγινε 15-11 για να πετύχει καλάθι και φάουλ ο Δαβράδος στο 19΄ και να κάνει το 18-11, αλλά ένα σερί του Ακρωτηρίου διαμόρφωσε το 18-15 στο ημίχρονο.

Τα πράγματα όμως διαφοροποιήθηκαν στο 3ο δεκάλεπτο καθώς το Ακρωτήρι γύρισε την άμυνα του σε καθαρή ζώνη λόγω της κούρασης των παικτών του. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Κουτσάκης να βρει τους χώρους και τις προϋποθέσεις να βάζει την σφραγίδα του επιθετικά με 13 πόντους σε αυτή την περίοδο όμως το πρόβλημα για τον ΑΟΑΝ εστιάστηκε στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 18-17 στο 21΄ για να σκοράρει για τρεις ο Κουτσάκης και να κάνει το 21-17, αλλά το Ακρωτήρι ανταπέδωσε για το 21-20 στο 22΄ με τον Κουτσάκη να βάζει δύο βολές και να κάνει το 23-20 στο 23΄. Ο Νεονάκης με τρίποντο ισοφαρίζει 23-23 στο 24΄ για να ακολουθήσει ένα σερί 0-7 από τους φιλοξενούμενους κάνοντας το σκορ 26-30 στο 28΄ για να μειώσει 28-30 με 2/2 βολές του Κουτσάκη αλλά το Ακρωτήρι ξέφυγε με έξι 28-34 στο 29΄.

Ο Κουτσάκης όμως πετυχαίνει τρίποντα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και διαμορφώνει το σκορ 31-34.
Το 4ο δεκάλεπτο κυμάνθηκε πάνω σε λεπτές ισορροπίες, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκε στο 32΄ 31-36 αλλά με δίποντο του Σταυρακάκη ο ΑΟΑΝ μείωσε σε 33-36 για να έρθει σε εκείνο το κρίσιμο σημείο μια καλή άμυνα του Κουτσάκη, ο οποίος με τρίποντο ισοφάρισε 36-36 στο 34΄.

Στο 36΄ το σκορ έγινε 36-41 με πέντε σερί πόντους από τον Νεονάκη. Στο 37΄ ο Σταυρακάκης κάνει το 38-41 και στο 38΄ το σκορ γίνεται 40-43 με όμορφο καλάθι του Ζερβάκη, αλλά στο 39΄ το Ακρωτήρι βάζει τις βάσεις για να κερδίσει αυξάνοντας 40-45 και στο 1΄ 10΄΄ πριν την λήξη είχαμε άστοχες επιθέσεις και το παιχνίδι έληξε 47-40.

Ρεπορτάζ: "Αθανάσιος-Κυριάκος Ιωαννίδης-Μπερκ".

ΑΟΑΝ EUROPLAN-Ακρωτήρι 40-47
Δεκάλεπτα: 11-6, 18-15 (ημίχ.), 31-34, 40-47.

ΑΟΑΝ EUROPLAN(Διονύσιος Μουλιανιτάκης): Κουτσάκης 18(4/9 τρ, 11ριμπ, 5 κφ, 3 ασιστ, 3 κοψ), Δαβράδος 10(1 τρ 5 ριμπ 3 κοψ 4 ασιστ), Σταυρακάκης 6(6 ριμπ), Τραυλός 2(9 ριμπ), Κουναλάκης(7 ριμπ, 8 ασιστ), Ζερβάκης 4(6 ριμπ), Κακογιαννάκης, Κωστάκης, Κατάσος, Κοκολάκης.