Στις λεπτομέρειες το παιδικό του Εργοτέλη, ένσταση ο ΑΟΑΝ.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα και ήταν για γερά νεύρα και όχι για καρδιακούς ο Εργοτέλης κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο επικρατώντας με 62-60 του ΑΟΑΝ στο Λίντο, για την 12η αγωνιστική της πρώτης κατηγορίας παίδων.

Το ρεπορτάζ της "Εφ.Ανατολή", αναφέρει για το συγκεκριμένο ματς:

Αδικημένοι από το αποτέλεσμα νιώθουν οι άνθρωποι του ΑΟΑΝ EUROPLAN στην Κυριακάτικη ήττα από τον Εργοτέλη στο κλειστό του Λίντο με 62-60.

Οι Αγιονικολιώτες έφτασαν για μια ακόμα εβδομάδα πολύ κοντά στο ροζ φύλλο αγώνα, παίζοντας ρεαλιστικά και με οξυδέρκεια στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως θεωρούν ότι η διαιτησία συντέλεσε τον κυριότερο παράγοντα στο να χαθεί η νίκη.
Εκφράζονται συγκεκριμένα παράπονα για φάσεις στο τέλος όπως τα φάουλ που δόθηκαν σε βάρος του Κουτσάκη τονίζοντας ότι δεν έγιναν και για ένα καλάθι που δεν μέτρησε σε μπάσιμο του Σταυρακάκη με αντίπαλο παίκτη να τραβάει το διχτάκι ενώ η μπάλα ήταν πάνω στο στεφάνι, όπου εκτιμάται ότι το έπρεπε να μετρήσει.

Το συγκρότημα του Αγίου Νικολάου κατέθεσε ένσταση.

Ο ΑΟΑΝ EUROPLAN πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση φέτος απέναντι σε έναν ακόμα ισχυρό αντίπαλο και όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση άξιζε μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη, η οποία πολύ πιθανό να του έδινε πλεονέκτημα στην κούρσα της παραμονής.  Όλα τα παιδιά που αγωνίστηκαν πρόσφεραν ένα λιθαράκι με κορυφαίο να αναδεικνύεται για μια ακόμα φορά ο Ευάγγελος Κουτσάκης με 28 πόντους 7/15 τρίποντα 47% και 10 ριμπάουντ, ο οποίος μαζί με τον Ιωάννη Πετροσιάν νυν αθλητή του Εργοτέλη και προερχόμενου από τα τμήματα υποδομής του Σητειακό, να έχουν κάποιες όμορφες στιγμές με επιβραβεύσεις μεταξύ τους σε επίτευξη καλαθιών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκα 10-0 στο 4΄ με 8 πόντους του Πετροσιάν, στο 5΄ ο ΑΟΑΝ πέτυχε το πρώτο του καλάθι με σουτ τριών πόντων του Κουτσάκη μειώνοντας σε 15-3.

Η διαφορά έπεσε και στο 9΄ το σκορ έγινε 15-8 με καλάθια των Σταυρακάκη-Τραυλού, για να ακολουθήσει σερί 5-0 από τον Εργοτέλη και το δεκάλεπτο να κλείσει 20-8.

Τα πράγματα έτειναν αρνητικά για την Λασιθιώτικη ομάδα στο ξεκίνημα της περιόδου, καθώς η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της +16 στο 11΄ δηλαδή 24-8. Κάπου εκεί ο ΑΟΑΝ αφυπνίστηκε και με σερί 0-9, δύο τρίποντα του Κουτσάκη, και ένα από τον Σταυρακάκη μείωσε στο 16΄ σε 24-17.

Η απάντηση του Εργοτέλη ήταν με σουτ τριών πόντων και 28-17 αλλά απάντησε ο Κουτσάκης με νέο τρίποντο και στο 17΄ η διαφορά έπεσε στο 28-20. Η διαφορά ξανά πήγε στους δέκα πόντους 30-20 στο 18΄ με τον ΑΟΑΝ να πραγματοποιεί σερί 0-7 και το ημίχρονο να κλείνει 30-27.

Η κατάσταση άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 30-29 στο 23΄ με 2/2 βολές του Κουτσάκη και στο 24΄ το σκορ έγινε 32-31 με καλάθι του Σταυρακάκη, ενώ ο Πετροσιάν που ήταν σε μεγάλη μέρα έκανε το 34-31, αλλά ο Κουτσάκης με τρίποντο ισοφάρισε 34-34 στο 26΄.

Ο Πετροσιάν όμως είχε βρει ρυθμό και με νέο καλάθι έκανε το 36-34 στο 27΄ και ήρθε η στιγμή που ο ΑΟΑΝ πέρασε μπροστά στο 28΄ με καλάθια των Σταυρακάκη-Κουναλάκη 36-38. Οι «κίτρινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα 39-38 με τρίποντο για να πέτυχε νέο τρίποντο ο Κουτσάκης και να δώσει ξανά την πρωτοπορία 39-41, ενώ ο Σταυρακάκης πέτυχε 39-43 για να μειώσουν ο Εργοτέλης 41-43.

Ο Κουναλάκης με σουτ τριών πόντων έβαλε μπροστά τους Αγιονικολιώτες με πέντε πόντους διαφορά 41-46 στο 29΄ για να κλείσει η περίοδος 43-46.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ με πολλές εναλλαγές συναισθημάτων. Ο Εργοτέλης μπήκε αποφασιστικά από το 31΄ μέχρι το 34΄ με σερί 9-0 ξανά προηγήθηκαν 50-46, στο 35΄ με καλάθι του Κουτσάκη ο ΑΟΑΝ μειώνει 50-49, ο Πετροσιάν απαντάει και κάνει το 52-49 για να πετύχει ένα ακόμα τρίποντο ο Κουτσάκης  και να δώσει προβάδισμα στον ΑΟΑΝ 52-53 στο 36΄.

Τα σερί όμως συνεχίστηκαν και ο Εργοτέλης κάνει ένα 6-0 προηγούμενος 58-53 στο 38΄. Οι «κυανόλευκοι» όμως δεν… πέταξαν λευκή πετσέτα και διεκδίκησαν ότι καλύτερο μπορούσαν.

Μάλιστα με δικό τους σερί 0-6 πέρασαν μπροστά 45΄ πριν το τέλος 58-59 με καλάθια των Σταυρακάκη, Κουναλάκη, σημείο στο οποίο ο ΑΟΑΝ εκφράζει παράπονα για τους διαιτητές.

Σε άμυνα πάνω στον Πετροσιάν δόθηκαν βολές , ο οποίος με 2/2 έκανε το 60-59, στην συνέχεια κακή επίθεση από τον ΑΟΑΝ και λάθος στα 18΄΄ δίνεται φάουλ και 2/2 βολές το σκορ πάει στο 62-59.

Στα 8΄ ο Κουτσάκης κερδίζει φάουλ ευστοχεί στην πρώτη και αστοχεί σκοπίμως στην δεύτερη για να διεκδικηθεί επιθετικό ριμπάουντ κάτι που δεν έγινε και τελείωσε το παιχνίδι 62-60.

Εργοτέλης-ΑΟΑΝ EUROPLAN 62-60
Δεκάλεπτα: 20-8, 30-27, 43-46, 62-60

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(Πινακουλάκης) :Καραταράκης , Στάθης , Λαγουδάκης Γ.8(1) , Κυριάκογλου, Μανιαδής ΣΤ.8(2),Φουντουλάκης 10(2), Κουκιαδάκης 12 ,Λαγουδάκης Α.,Γιαννουλάκης, Ομηρόλης, Τσαγκαράκης ,Πετροσιάν 24.
ΑΟΑΝ EUROPLAN(Διονύσιος Μουλιανιτάκης): Κουτσάκης 28(7/15 τρ 10 ριμπ 2 κοψ 1 κλεψ 4 κ.φ.), Σταυρακάκης 17(1 τρ 8 ριμπ 3 κλεψ 3 κ.φ.), Κουναλάκης 9(1 τρ 8 ριμπ 6 κλεψ 4 κ.φ.), Δαβράδος 4(1 τρ 10 ριμπ), Τραυλός 2, Κακογιαννάκης, Κοκολάκης, Ζερβάκης(10 ριμπ).