Μεγάλη νίκη για το παιδικό της Πεδιάδας.

Μεγαλειώδη  εκτός έδρας νίκη για το παιδικό της Πεδιάδας, που νίκη, που αποφασισμένο  κατάφερε να πάρει σπουδαίο διπλό, από την δυνατή ομάδα του ΑΟΑΝ, στον Αγιο Νικόλαο με 51-62, που δίνει άλλη ψυχολογία και δυναμική για την υπόθεση σωτηρία.

Το ρεπορτάζ της "Εφ.Ανατολή" αναφέρει για τον αγώνα:

Λάθος παιχνίδι διάλεξαν οι αθλητές του ΑΟΑΝ EUROPLAN για να βγάλουν τον χειρότερο τους εαυτό.

Οι «κυανόλευκοι» μοιραία γνώρισαν την ήττα από την ψυχωμένη Πεδιάδα στο κλειστό Αγίου Νικολάου 51-62 χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ξεφύγουν από τις επικίνδυνες θέσεις.

Το συγκρότημα του Αγίου Νικολάου παρέμεινε «άσφαιρο» εντός έδρας έχοντας 6 ήττες σε ισάριθμους αγώνες με τις δύο επιτυχίες να έρχονται σε «ξένα» γήπεδα, ενώ έτσι όπως διαμορφώθηκε η κατάσταση στην ουρά θα δώσει τον… νυν υπέρ πάντων αγών με τον Ανδρογέα, αγώνα ενδεχομένως να χρειαστεί εκτός από το δίποντο και διαφορά 4 πόντων.

Οι Αγιονικολιώτες παρουσιάστηκαν πολύ αγχωμένοι και χωρίς αυτοσυγκέντρωση σε κανένα σημείο του αγώνα, έχασαν από την αρχή τον έλεγχο του ρυθμού και σε με πολλές αμυντικές αδυναμίες, βρέθηκαν να κυνηγάνε τον αντίπαλο.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι η διαιτησία των Σκανδαλάκη, Χρήστου ήταν άψογη.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σχετικά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, έχοντας ελάχιστες αποκλίσεις μεταξύ τους.
Στο 1λεπτό το σκορ ήταν 0-2 με καλάθι του Λαμπράκη, ένα λεπτό μετά έγινε 4-2 με Σταυρακάκη και Κουναλάκη να σκοράρουν για τους γηπεδούχους, ενώ στο 5΄ ο ΑΟΧ πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ν. Βλάχου  6-9.
Ο Σταυρακάκης μειώνει 8-9 και γίνεται το 8-11 στο 7΄ για την Πεδιάδα από τον Ανυφαντάκη. Ο Δαβράδος με τρίποντο ισοφαρίσει 11-11 με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται και πάλι 12-15 στο 8΄ αλλά ο Κουτσάκης με σουτ τριών πόντων ισοφαρίζει 15-15 και το δεκάλεπτο κλείνει 15-17 με δύο βολές του Γ. Σταυρακάκη.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο δραστήριοι και συγκεντρωμένοι στο 2ο δεκάλεπτο κάτι που τους έφερε να ελέγχουν τον ρυθμό πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μια αξιόλογη διαφορά 8 πόντων.
Σε αυτό διάστημα οι γηπεδούχοι ξέμειναν από επιλογές κυρίως στην επίθεση, έχοντας μοναδικό σκόρερ τον Κουτσάκη χωρίς να υπάρξει άλλη βοήθεια.
Στο 13΄ ο ΑΟΑΝ EUROPLAN πήρε μετά από αρκετή ώρα το προβάδισμα 21-20 με 6 συνεχόμενους πόντους από τον Κουτσάκη, ενώ δύο λεπτά μετά το συγκρότημα της Χερσονήσου ανέτρεψε τα δεδομένα και προηγήθηκε 21-24 με καλάθια από τους Παπαδοκωστάκη και Ν. Βλάχο.
Ο Κουτσάκης βρήκε στόχο από τα 6.75 ισοφαρίζοντας 24-24 στο 16΄ και σε αυτό το σημείο οι φιλοξενούμενοι πραγματοποιούν σερί 0-7 με τους Ασπετάκη, Παπαδοκωστάκη και Ν. Βλάχο παίρνοντας προβάδισμα 24-31 στο 19΄ για να μειώσει ο Ζερβάκης 26-31  και το ημίχρονο να κλείσει 26-34 με τρίποντο του Παπαδοκωστάκη.

Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκα και στο 3ο δεκάλεπτο(2-9) έχοντας κερδίσει πλήρως στον τομέα ψυχολογία και του ρυθμού, κάνοντας το σκορ 26-40 τρία λεπτά μετά την έναρξη της περιόδου.
Επί της ουσίας, αυτό το καθοριστικό διάστημα που έδωσε στην Πεδιάδα το +14 απόρροια της εξαιρετικής απόδοσης των παικτών της στην άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση, έκρινε και το παιχνίδι.
Ο Κουτσάκης σκοράρει από την γραμμή των 6.75 ρίχνοντας την διαφορά στο 29-40 στο 24΄ και τρία λεπτά αργότερα η διαφορά πέφτει κάτω από τους δέκα πόντους με καλάθι του Κοκολάκη 33-42, εδώ αρχίζει ένα μικρό σερί ο ΑΟΑΝ καθώς ο Κουτσάκης με νέο τρίποντο μειώνει σε 36-42 στο 28΄ μια διαφορά των 6 πόντων η μικρότερη που έφτασε το γηπεδούχο σωματείο στο δεύτερο ημίχρονο.
Ο Ν. Βλάχος βάζει ένα κρίσιμο καλάθι στο 29΄, διαμορφώνοντας το σκορ σε 37-46 για να μειώσει 14΄΄ πριν το τέλος της ο Κουτσάκης σε 39-47 και ακριβώς με την λήξη με δύο βολές του Ν. Βλάχο έχουμε το 39-49.

Το 4ο δεκάλεπτο θα περίμενε κανείς να κυλήσει με τον ΑΟΑΝ να κάνει την αντεπίθεση του ώστε να επανέλθει, όμως πραγματοποιήθηκε το εντελώς αντίθετο με τους φιλοξενούμενους να το καθαρίζουν από το ξεκίνημα.
Το σκορ έγινε 39-52 στο 34΄ και 41-58 στο 37΄ με το ενδιαφέρον να μην υφίσταται με το «καλημέρα» του 4ου δεκαλέπτου και φτάσαμε στο τελικό 51-62.

ΑΟΑΝ EUROPLAN-Πεδιάδα ΑΟΧ 51-62
Δεκάλεπτα: 15-17, 26-34(ημίχ.), 39-49, 51-62

ΑΟΑΝ EUROPLAN(Διονύσιος Μουλιανιτάκης): Κουτσάκης 26(3 τρ 10 ριμπ 4 κλ 6 κ.φ. 1 κοψ), Δαβράδος 5(1 τρ 6 ριμπ), Εμμ. Σταυρακάκης 12(5 κλεψ), Κουναλάκης 3(5 ριμπ 5 κλεψ), Κοκολάκης 2, Ζερβάκης 3(3 ριμπ, 3 κλεψ), Κακογιαννάκης, Κωστάκης.
Πεδιάδα ΑΟΧ(Αποστολάκη): Μαρτοσιάν, Ασπετάκης 8(2), Κ. Κρασανάκης 5, Γ. Κρασανάκης, Ρουκουνάκης, Παπαδοκωστάκης 13(1), Βεργέτης 2, Ν. Βλάχος 14(1), Λαμπράκης 2, Γ. Σταυρακάκης 12(1), Κ. Βλάχος, Ανυφαντάκης 8.