menu
kritikobasket.gr
Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης
Menu Drawer Logo
kritikobasket.gr Ειδήσεις για το μπάσκετ της Κρήτης στις 27.12.16 από kreta

33ο τουρνουά Χριστουγέννων "Πέτρος Καπαγέρωφ".Πρεμιέρα με δυο Κρητικούς (φώτο).

Κοινοποίησέ το :
Υποστηρικτής των θεμάτων: kritikobasket.gr › Παιδικό

Το 33ο αναπτυξιακό τουρνουά Χριστουγέννων παίδων «Πέτρος Καπαγέρωφ» διεξάγεται στο Καρπενήσι με 6 ομάδες από την Τρίτη 27 Δεκεμβρίου και συγκεκριμένα στο αθλητικό κέντρο της πόλης, με συμμετοχή δυο αθλητών από την Κρήτη του Παντουβάκη (Ηρόδοτος) και Βαμβουκάκη (Ηράκλειο). 

Διοργανωτές είναι η Ε.Ο.Κ., η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, ο Δήμος Καρπενησίου, η ΕΣΚΑΣΕ και η Πανευρυτανική Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης.

Επικεφαλής Προπονητής του Τουρνουά Χριστουγέννων είναι ο Σύμβουλος Ανάπτυξης Παίδων Κώστας Πολίτης, ο οποίος ήταν και ο εισηγητής στην τεχνική συνάντηση που έγινε το βράδυ της Δευτέρας στο Lecadin. Οι Ομοσπονδιακοί Προπονητές που συμμετέχουν στο τουρνουά είναι οι :Γιώργος Δήμος, Θεόδωρος Αστεριάδης και Χρήστος Σγουρίτσας.

Οι Περιφερειακοί Προπονητές που λαμβάνουν μέρος είναι οι: Γιώργος Καλαιτζής(ΕΣΚΑ), Αθανάσιος Ράμμος (ΕΣΚΑΝΑ)και Ιωάννης Μπιτζάνης (ΕΚΑΣΘ).Στο συμμετέχει και μία ομάδα επίλεκτων της πόλης του Καρπενησίου υπό την καθοδήγηση των προπονητών της Π.Α.Κ. Φώντα Ζαχαρόπουλου και Κατερίνας Μπαλωμένου.

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της διοργάνωσης η ΕΣΚΑΝΑ με σπουδαία ανατροπή νίκησε 66-65 την πολύ καλή ομάδα των Επίλεκτων Νότου.Στους Επίλεκτους Νότου αγωνίζονται οι Παντουβάκης (Ηρόδοτος) και Βαμβουκάκης (Ηρακλειο).


Στο επόμενο παιχνίδι η ΕΣΚΑ κατέβαλλε τους Επίλεκτους Βορρά με 62-57, ενώ στο τελευταίο του πρωινού η ΕΚΑΣΘ νίκησε με 64-20 τους Επίλεκτους Καρπενησίου.

Το απόγευμα της Τρίτης(27/12) είναι προγραμματισμένη η 2η αγωνιστική με τις αναμετρήσεις:

ΕΣΚΑΝΑ-Επίλεκτοι Βορρά(17:00)
Επίλεκτοι Νότου-Επίλεκτοι Καρπενησίου(18:30) 
ΕΚΑΣΘ-ΕΣΚΑ(20:00). 

Να τονιστεί πως δεν υπάρχει βαθμολόγηση, καθώς το τουρνουά έχει καθαρά αναπτυξιακό χαρακτήρα.

Τον Δήμο Καρπενησίου εκπροσώπησε κατά την πρώτη ημέρα των αγώνων ο Αντιδήμαρχος Κλεομένης Λάππας.

ΕΣΚΑΝΑ -ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ 66-65 
Τα δεκάλεπτα: 14-19, 27-39, 47-51, 66-65

Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑΝΑ (Θανάσης Ράμμος): Κολόβερος 16(1), Οικονομόπουλος 2, Κωστούλας 4, Σκόρδος 15, Κοκορέλης 2, Νάνος, Κάβουρας 2, Φιλίππου 4, Μπουρλάκης 4, Ρούκας 4, Τόλιας 8(1), Ορφανουδάκης 5
Επίλεκτοι Νότου (Γιώργος Δήμος& Χρήστος Σγουρίτσας): Παπαλέξης 2 , Χρονόπουλος 7(1), Κωνσταντούρας, Βαμβουκάκης 3(1), Καφέζας 18, Λογοδότης, Μαντίκος 6(2), Παντουβάκης 4, Τσιαμπράκης, Μαντσούκας 16, Μοίραλης 3(1), Τσολάκης, Σανούδος 6(2)

Διαιτητές: Αλέκος Κοτσιμπός & Μαρία Ζαφείρη(Ανατολικής Στερεάς& Εύβοιας)

ΕΣΚΑ-ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΒΟΡΡΑ 62-57 
Τα δεκάλεπτα: 19-6, 35-24, 52-36, 62-57
Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑ (Γιώργος Καλαϊτζής): Κωστόπουλος 8, Παπαθανασίου 5, Ματσούκης 7(1), Καραμανλής 9(1), Καλογερόπουλος 10, Σιδέρης 6(2), Καρέλλας 3(1), Πετρίδης 4, Κατσόγιαννης 2, Οικονομίδης 2, Νάσσης, Αρσενικός 6
Επίλεκτοι Βόρρα (Θεόδωρος Αστεριάδης): Παπαγιάννης 4, Μαργαριτόπουλος 2, Βαζούκης 8, Παπαδόπουλος 1, Τζιοβάρας, Χασάπης 4, Νέστορας 1, Γεωργίου 7, Γιαννούλτσης 6, Χάχαλος 5, Παναγιώτου 4, Τσάμης 15(1)
Διαιτητές: Αλέκος Κοτσιμπός& Μάρκ Κιαφγοβάντα(Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)

ΕΚΑΣΘ- ΕΠΙΛΕΚΤΟΙ ΚΑΡΠΕΝΗΣΙΟΥ 64-20 
Τα δεκάλεπτα: 25-7, 40-10, 56-13, 64-20
Συνθέσεις Ομάδων
ΕΣΚΑΣΘ (Γιάννης Μπιτζάνης): Βουρτζούμης 8(2), Νικολαΐδης 14(2), Χαρίτογλου 2, Παπασχάλης 4, Περρής 8, Πράπας 11, Πετανίδης 2, Φίλιος 2, Παπασαβόγλου Αρ. 1, Καλόγηρος 6, Κόνσουλας 4, Παπασαβόγλου Αν. 2
Επίλεκτοι Καρπενησίου (Φώντας Ζαχαρόπουλος& Κατερίνα Μπαλωμένου): Μπακατσιάς, Τσιώλης 3, Τσιαμάκης, Κατσαρός 5(1), Καραμπάς, Καραθάνος, Νούλας 2, Ντότσικας, Τάσιος 2, Νιαβής 6(2), Τάκης 2, Κωστής

Διαιτητές: Μαρία Ζαφείρη& Μάρκ Κιαφγοβάντα(Ανατολικής Στερεάς & Εύβοιας)

Φωτορεπορτάζ από το evrytaniasport.blogspot.gr (σ.σ Με το Νο 6 μαύρος ο Βαμβουκάκης και το Νο 10 μαύρος ο Παντουβάκης).




Ενδιαφέρουν


Αποτελέσματα, βαθμολογίες όλων των κατηγοριών, προγράμματα αγωνιστικών ανά ομάδα και συνθέσεις ομάδων στο kritikobasket.gr GameCenter