Οι Κρητικοί που αγωνίζονται στην υπόλοιπη Ελλάδα.



Άλλοι αγωνίζονται στα μεγαλύτερα"σαλόνια",  άλλοι παίζουν Α2 Ανδρών και άλλοι Β΄Εθνική και άλλοι σε μικρότερες κατηγορίες. 

Μιλάμε για τους Κρητικούς μπασκετμπολίστες που αγωνίζονται μακριά από το νησί, στην υπόλοιπη Ελλάδα.

(Στην φώτο ο Σκεμπής Γιώργος (ΓΑΣ Κομοτηνή).

Σ.Σ.Το ενδεχόμενο να έχουμε ξεχάσει και άλλους Κρητικούς, είναι πολύ πιθανό, γι αυτό παρακαλούμε αν γνωρίζετε κι άλλους στείλτε μας  e mail από την στήλη "επικοινωνία".

Οι επιδόσεις των Κρητικών στην Ελλάδα (σε παρένθεση οι ομάδες από όπου αναδείχθηκαν).


Α1 Ανδρών:
ΠΑΟΚ – Απολλων Πατρων 84-83
ΠΑΟΚ: Κόνιαρης Αντώνης (ΑΟ ΑΚρωτηρίου) 6,  Γλυνιαδάκης Ανδρέας (Κύδων)  4.

Α2 Ανδρών
Αμύντας-Φάρος Κερατσινίου 81-71
Αμύντας: Παπαδούλης Μάνος (Ηράκλειο) δεν αγωνίστηκε.

Αρκαδικός-Μαχητές Δόξας Πεύκων 78-65
Αρκαδικός:  Σάββας Τζουγκαράκης (Κύδων) 9 , ΜιχάληςΣπυριδάκης (Ηράκλειο) .

Β΄ΕΘΝΙΚΗ (ΝΟΤΟΣ)

Απόλλωνας Σμύρνης-Περιστέρι 57-83
Απόλλωνας Σμύρνης:  Αρναουτάκης Γιώργος (Ηράκλειο) 2 .

Αγία Παρασκευή-Ν. Κηφισιά 83-99
Αγία Παρασκευή :  Σκάνδαλος Χρήστος (Εργοτέλης) 9 (1)

Μανδραϊκός-Τρίτωνας 80-83
ΤΡΙΤΩΝΑΣ : Γρύλλης Αντώνης (Ηράκλειο), Βερτούδος  Νίκος(Ηράκλειο) 1.

Πρωτέας Βούλας-Μαρούσι 68-79
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ : Κώστας Βαρδαβάς (Ηράκλειο) 12, Ορλάντο  Μούτσα  2

Γ Εθνικη-1ος όμιλος Νότου
Ικαρος Καλλιθέας – Γλαύκος 52-70
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.:  Αρναουτάκης Μάριος (Ηράκλειο) 11 (1)

2ος όμιλος Νότου
Πόλις – Εσπερος Λαμίας 66-71
ΕΣΠΕΡΟΣ Λ. : Φραγκιαδάκης Δημήτρης (Ηράκλειο)

ΑΕ Σαντορίνης- Νίκη Αμαρουσίου 76-81
Α.Ε. Σαντορίνης : Μαρκος Δουλγεράκης (Ρεθυμνο) 14

2ος όμιλος Βορρά
ΓΣ Κομοτηνής – ΑΕ Κομοτηνής 63-72
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης) : Σκεμπής Γιώργος (Ακαδημία Ρεθ.) 15 , Καλαντζής (Ηράκλειο) 7 (1)

Α΄ ΕΣΚΑ
Σπόρτιγκ – ΑΟΚ Χαλανδρίου 68-46
ΣΠΟΡΤΙΓΚ: Σκάνδαλος Γιώργος (Εργοτέλης) 25(1)

Κουκάκι-Ιωνικός 51-63
ΙΩΝΙΚΟΣ: Λιανδράκης Ελευθεριος (Ηράκλειο)  10

Α1 ΕΣΚΑ-Η
Παναχαϊκη – Ήφαιστος/Αχιλλέας 91-62
Παναχαϊκή : Κουμάκης  Μενέλαος (ΟΦΗ-Ηράκλειο) 15 (2)

Β' ΕΚΑΣΘ 1ος ομιλοςΟλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού - Αχιλλέας Τριανδρίας 62 - 69
Αχιλλέας Τριανδρίας : Βαρδαβάς Γεώργιος (Εργοτέλης)

Β ΕΚΑΣΘ
2ος όμιλος
Ναύαρχος Βοτσης -Δόξα Ασσήρου 71-72
Ν. ΒΟΤΣΗΣ (Μανωλόπουλος): Νίχλος Μάνος (Ηρόδοτος) 10(2)


ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ 
Ακάδημος Καλαμάτας Χριστόφορος Κριμιλής (Το πρωτάθλημα ξεκινά 12 Νοεμβρίου)

Β Ομίλος  ΕΚΑΣΑΜΑΘ
Ηρακλής Καβάλας - Αιας Κομοτηνής  76-66
Ρυακιωτάκης (Ηράκλειο) (δεν αναφέρονται στατιστικά).
Από το Blogger.