Με ανατροπή ο ΟΦΗ τον Έσπερο Λαμίας.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ στο ΒΑΚ, που επικράτησε 80-73,δείχνοντας χαρακτήρα, με ανατροπή στην τελευταία περίοδο του του Έσπερου Λαμίας στο κλειστό του ΒΑΚ και έφτασε στις 3 νίκες στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.

Οι ασπρόμαυροι για περισσότερα από 30" έβλεπαν την πλάτη του αήττητου  Έσπερο Λαμίας, που είχε καταφέρει να χτίσει στο πρώτο μέρος, προβάδισμα ασφάλειας, καθώς μετά το 17-23 του πρώτου δεκαλέπτου,  το ημίχρονο έληξε 34-41.

Στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν καθώς προτιμήθηκε  και από τους δυο προπονητές, η  ζώνη, άλλα παρ όλα αυτά η ομάδα του Γιάννη Κόκκινου, με εύστοχα σουτ, μείωσαν την διαφορά (53-57).

Στην τελευταία περίοδο, ο ΟΦΗ  με αντεπίθεση διαρκείας και με τους Μουλά από το "ζωγραφιστό" και Ξενάκη με ντράιβ, σημείωσε ένα σερί 9-2 σε 4' λεπτά και προηγήθηκε με 62-59.

Το ματς στην συνέχεια έγινε ροντέο, ωστόσο ο ΟΦΗ που εκμεταλλεύτηκε την έδρα , του τον κόσμο και το μομέντουμ, κατάφερε πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία να επικρατήσει με 80-73 και έτσι έφτασε στο ρεκόρ 3-2 στο πρωτάθλημα.

Ο έμπειρος Ξενάκης (που αποτελεί βαρόμετρο) με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς γηπεδούχων, ενώ ο Σοφογιάννης με 5 τρίποντα βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα για τον Έσπερο Λαμίας.

Με τους φιλοξενούμενους αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του ΟΦΗ και του Ηράκλειο Δημήτρης Φραγκιαδάκης.

ΟΦΗ _ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ    80-73
Δεκάλεπτα: 17-23, 34-41 (ημίχ.), 53-57, 80-73

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Μαϊστρέλης 6 (2), Ξενάκης 25 (2), Μπουμπάρης 8, Καρλάφτης 8 (2), Αγαπιάδης 15 (1), Πρωτογεράκης 2, Κυρίτσης, Μουλάς 16 (2).
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Ρόκας 7 (2), Φραγκιαδάκης, Σέττος 8 (1),  Στογίλκοβιτς 8 (2) Παναγιωτίδης 8, Φύκας 2, Σοφογιάννης 23 (5), Φούντας 2, Ζαχαράκης 9 (3),  Παπαργυρόπουλος 6.