Γ.Σ. Λαρισαίων - Ηρακλείου 83-64.Deja vu,για την Κρητικη ομάδα.

Το Ηράκλειο δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΓΣ Λαρισαίων , καθώς ηττήθηκε με 83-64 ,σε μια επανάληψη των περσινών μπαράζ της Β' Εθνικής, η ομάδα του Βασίλη Ράλλη δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη από τη θεσσαλική πόλη, στο παιχνίδι, που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κατηγορίας.

Η ηρακλειώτικη ομάδα αν και ξεκίνησε δυναμικά απέναντι στην ομάδα που ηττήθηκε και τον Μάιο στον αγώνα κατάταξης,  καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια η ομάδα της Λάρισας  αποδείχθηκε για μια ακόμη φορά κακός μπελάς, πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς και με καλή δουλειά στην άμυνα, αλλά και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση δεν άφησε το Ηράκλειο, να διεκδικήσει κάτι καλό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Βασίλη Ράλλη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, υστέρησε στο επιθετικό κομμάτι και μπορεί στο πρώτο με τον Αρκαδικό να είχε εξαιρετικές άμυνες ωστόσο στο σημερινό δεν συνέβη αυτό, καθώς δέχτηκε 83 πόντους με κακή περιφερειακή άμυνα αφού οι γηπεδούχοι σημείωσαν 10 τρίποντα.

Πηγή φώτο: " sportlarissa.gr"

Κλειστό Νεάπολης Λάρισας  12.00
ΓΣ Λαρισαίων 1928-Ηράκλειο     83-64
Διαιτητές :Συμεωνίδης-Λόρτος-Ταρενίδης Κ. (Βαρνάς)
Δεκάλεπτα:  14-15, 35-29 (ημιχ.), 56-44, 84-63

ΓΣΛαρισσαίων (Μπουλιάκης): Τόζιος 8(2), Τέλιος, Νίκολιτς 14(1), Χαιρετίδης, Κούτρας 10(1), Μπέμπης 11(3), Σπυρόπουλος 12, Γκιουλέκας 18(3), Σπανούλης, , Τσουράκης 10, Τσούμας Γ., Γουμενόπουλος, Νισύριος. .
Ηράκλειο (Β. Ράλλης): Πάνου 2, Λόλας 18(1), Παπαδάκης 9, Τσερκιτζόγλου , Μαραγκάκης , Πετράκης 3(1), Κουπίδης , Αθανασιάδης, Λιανός 12, Λάτοβιτς 5(1), Πάλλης 8.

Η εξέλιξη του σκορ:
-Στο 5:01  το σκορ είναι 4-7
Στο  5:46  οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν με τρίποντο 7-7.
Στο   7:30   8-11
Στο   09:00  το Ηράκλειο παίρνει μια διαφορά 10-15.
Ο ΓΣ Λαρισσαίων κατάφερε στο τελευταίο λεπτό να μειώσει στον πόντο και το δεκάλεπτο να λήξει με 14-15 υπέρ του Ηράκλειο, έχοντας σε μεγάλη μέρα και κορυφαίο αρχικά, τον Κώστα Πάλλη.

-Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε .
Στο 11:00 οι γηπεδούχοι περάσαν μπροστά 16-15
Στο  13:52, το Ηράκλειο ανακτά το προβάδισμα 16-17.
Συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα 18-17.
Στο 16:00 20-22
Τρίποντο των γηπεδούχων 23-22.
Στο 17:00   25-22.
Στο 17:45 29-22
Στο 17:54 " , λάθος πάσα του Ηράκλειο, κατοχή στους γηπεδούχους, που χάνουν όμως το καλάθι, αλλά κερδίζουν το ριμπάουντ και παίρνουν το φάουλ.
Μπαίνει η 1/2 βολές 30-22
Η διαφορά πάει στην μέγιστη τιμή στο 19:00 32-22.
Τελικά το Ηράκλειο καταφέρνει να μειώσει και να πάει στα αποδυτήρια στους -6 ,  35-29

-Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
Άσχημο ξεκίνημα για το Ηράκλειο που στο 21:33" βρίσκεται 13 πόντους πίσω  41-29.
Στο 23:00" 43-34
Στο 23:41"   43-36
Στο 24:47" 45-36
Στο 28:33"  47-42
Τέλος τρίτου δεκαλέπτου 56-44.

-Στο 31"39"  56-48. Το Ηράκλειο προσπαθεί να ξαναμπεί δυναμικά στο παιχνίδι, στην τελευταία περίοδο.
Στο 33:00   60-52. Η ομάδα της Λάρισας, βρίσκει τον τρόπο να διατηρεί το προβάδισμα.
Στο 33:22'  63-54
Λιανός στο πρώτο μέρος και ο Λόλας που παλεύει ως τώρα (εκτός του Κ.Πάλλη του α΄δεκαλέπτου) οι κορυφαίοι.
Ο Κουπίδης στο 34:13" ανοίγει λογαριασμό με τρίποντο ! 65-57
Απαντούν με τον ίδιο τρόπο οι γηπεδούχοι 70-57 !
Το Ηράκλειο "κατέρρευσε". Δεν έχει την ψυχολογία για την ανατροπή.  73-57
Στο 38:41" 73-59
Στο 38: 46"  76-59
Στο 39:08" με τρίποντο 79-59 .Στους 20 πόντους η διαφορά.
Πλήρη παράδοση. Στο 39:02"  81-59