"Φόρτσαρε" στην στην 3η περίοδο το εφηβικό του ΟΦΗ και πήρε το διπλό στην Ιεράπετρα.

Μετά από ένα αμφίρροπο  πρώτο ημίχρονο, όπου Ιεράπετρα και ΟΦΗ  έδειχναν  ισοδύναμοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, οι φιλοξενούμενοι "πάτησε γκάζι" στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ  6-21 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα παρά την αντίδραση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο με 65-71.

Πρώτο "βιολί" για τον ΟΦΗ αναδείχθηκε ο Βλαχάκης με 30 πόντους, ευστοχώντας σε  επτά τρίποντα, ενώ "κοντά του" και ο Καλλέργης με 18 (1).

ΑΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ - ΟΦΗ 65-71
Δεκάλεπτα: 20-23, 34-31 (ημιχ.), 40-52, 65-71
Διαιτητές: ΧΑΤΖΗΜΑΡΚΑΚΗΣ- ΣΤΙΒΑΚΤΑΚΗΣ

ΑΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (ΓΑΪΤΑΝΑΚΗΣ-ΜΑΛΛΙΑΡΗΣ): Αρώνης Εμμ. 4, Πετσαγγουράκης 10(2), Πλακογιαννάκης 39(1), Προϊστάκης, Χριστοδουλάκης, Πάγκαλος, Αρώνης Δ., Μαλλιωτάκης, Μπαντήλας 10(1), Σφυράκης 2, Κοντογιαννάκης, Χατζάκης.
ΟΦΗ (ΚΑΡΛΑΦΤΗΣ Μ.): Ερωτοκριτάκης, Καλλέργης 18(1), Μαματζάκης 7(1), Χρηστάκης 4, Χωραϊτης, Σταυρακάκης 12, Βλαχάκης 30(7), Ψαρίδης Χατζάκης.