Σπουδαίο διπλό του Εργοτέλη, που έκανε το "δυο στα δύο".

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη B¨ Εθνική για φέτος πραγματοποίησε με το "καλημέρα" στις εκτός  Κρήτης υποχρεώσεις του, καθώς επιβλήθηκε του Απόλλωνα Σμύρνης  με 78-70.

Οι παίκτες του Γιώργου Μακρακη, άντεξαν στις πιέσεις του αντιπάλου και κατάφεραν στο ξεκίνημα και στην συνέχεια πήραν σαφές προβάδισμα από το δεύτερο δεκάλεπτο, απέκτησαν μία διαφορά 16 πόντων (24-40 στο ημίχρονο) και κάπου εκεί φάνηκε πως οι "κιτρινόμαυροι" έβαλαν τα θεμέλια  για τη νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν και να  ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, παρά μόνο να μειώσουν την τελική διαφορά.

Δυστυχώς η νίκη περιλάμβανε και απώλειες από τον Εργοτέλη καθώς δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σταμάτης αφού υπέστη βαρύ διάστρεμμα, το οποίο θα τον κρατήσει για τρεις εβδομάδες μακριά από το γήπεδο.

Απόλλωνας Σμύρνης-Εργοτέλης 70-78
Δεκάλεπτα: 18-21,24-40 (ημίχ.),42-66, 70-78
Διαιτητές: Ελευθεριάδης, Φάκαρος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Χατζής): Κοντούδης 2, Μπάρδας 6 (1), Σπυρόπουλος 1, Μπαζδέκης 17, Δενδρινός 14 (1), Αρναουτάκης 2, Κυπριτζόγλου 8 (2), Χανιάς, Πατουλίδης 14, Νιώτης, Σιώρος 6, Παπουτσής.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Γεωργούτσος 14, Καρακωνσταντάκης 6 (1), Τερζάκης, Βερτούδος 7 (1), Χουχούμης 19 (3), Σταράκης 3 (1), Χασάπης 3 (1), Μανιαδής, Δόσπρας 2, Σκανδαλάκης, Σαρρής 7 (1), Καραλής 17 (3).