Νίκη στο νήμα για το παιδικό του ΟΑΧ.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στο κλ. Χανίων, με τον ΟΑΧ τελικά να κάνει πρεμιέρα με το σωστό πόδι, επικρατώντας 48-46 της Ακαδημίας Ρεθύμνου.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 110 μετέτρεψαν το 7-5 σε 716 και μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου διατηρούσαν το προβάδισμα.

Αρχίζοντας η επανάληψη ο ΟΑΧ έκανε το δικό του σερί και πέρασε μπροστά, με την αναμέτρηση, έκτοτε, να είναι ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 45-43 στο 39’ με τρίποντο η ρεθεμνιώτικη ομάδα προσπέρασε 45-46, 20’’ πριν τη λήξη ο ΟΑΧ πήρε ξανά το προβάδισμα (47-46), ακολούθησε άστοχο σουτ από την πλευρά της Ακαδημίας και στη συνέχεια, με 1/2 βολές, διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα, αφού στα 5 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι παίκτες της χανιώτικης ομάδας έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και δεν επέτρεψαν να γίνε σουτ προς το καλάθι τους.

ΟΑΧ-Ακαδημία Ρεθύμνου 48-46
Διαιτητές: Σταυρουλάκης, Πελίκα
Δεκάλεπτα: 7-16, 24-31 (ημιχρ.), 37-36, 48-46

ΟAX (Μιχ. Κασικτσόγλου): Θεοδοσιάδης, Κου ρουπάκης 6, Αν. Καζάνης, Λυβιάκης 6, Φυτράκης 11, Γεωργιάδης 14 (2), Π. Καζάνης 11 (1), Ευθυμάκης, Αλεξανδράκης.

-Ο Δουβρης, με 14 (1) πό ντους ήταν κορυφαίος σκό ρερ από την ομάδα το Κυρ. Μίχα, ενώ 12 (1) πέ τυχε ο Μανιατάκης.

Πηγή: "haniotika-nea.gr".