Κύπελλο Ελλάδας | Με περίπατο το Ηράκλειο κέρδισε εκτός 44-84 το Παγκράτι (pics).

Έχοντας ελάχιστο χρόνο να προετοιμαστεί καθώς μόλις πριν από έξι μέρες έμαθε την κατηγορία που θα αγωνίζεται, το Ηράκλειο ανώτερο νίκησε εύκολα το Παγκρατι με 44-84, στο Μετς και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει στα 'Δυο Αοράκια" τον Κόροιβο στις 21 Σεπτεμβρίου.

Φωτογραφία: "intime.gr".

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή προβάδισμα ασφαλείας με εμφανή υπεροπλία σε όλους τους τομείς και δεν απειλήθηκαν.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν μετα το πρώτο δεκάλεπτο για τη ομάδα του Βασίλη Ραλλη, η οποία ξέφυγε στο σκορ και μετέτρεψε το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία

-Η εξέλιξη του σκορ 13-17 στο 8', 19-35 στο 15', 27-44 στο ημίχρονο, 35-58 στο 28',  40-75 στο 35', 44-84 (τελικό).

Παγκράτι-Ηράκλειο  44-84
Διαιτητές: Διαμαντής-Κωνσταντινόπουλος-Δημόπουλος

Παγκράτι (Ορφανίδης): Πετράς 3(1), Πελέκης 3(1),Τσεντζελής 2, Κανελλόπουλος, Κοντόγιωργας 6, Χόρτσας 8, Λυμπερόπουλος 7 (1), Λεκάκης 13 (1), Ντάμπουατς 2, Μπέγιο.
Ηράκλειο (Β.Ράλλης): Πάνου 12, Παπαδάκης 12 (1), Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μαραγκάκης 7 (1), Λόλας 19 (1), Λιανός 5 (1), Πετράκης 7 (1), Πάλλης 12, Κυπριωτάκης 7 (1).